Kertész Róbert, az MTI tudósítója jelenti:
Felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította Magyarország államadós-osztályzatainak kilátását az eddigi stabilról a Fitch Ratings, egyebek mellett a magyar gazdaság külső mutatóinak markáns javulásával indokolva a lépést.
A nemzetközi hitelminősítő péntek este Londonban bejelentett döntése a devizában és forintban fennálló hosszú távú államadósság-kötelezettségek „BB plusz”, illetve „BBB mínusz” besorolásaira érvényes. A cég egyben megerősítette ezeket az osztályzatokat, a magyar gazdaságban honos kereskedelmi adósok felső besorolási határát jelző „BBB” országplafonnal és a rövid futamidejű szuverén devizaadósság „B” minősítésével együtt.
A Fitch hosszú lejáratú magyar szuverén devizaadós-osztályzata a másik két nagy hitelminősítő, a Moody’s Investors Service és a Standard & Poor’s hosszú távú magyar szuverén minősítésével azonos, és egy fokozattal elmarad a befektetési ajánlású „BBB” sáv alsó szélétől.
Ha a Fitch Ratings javítja a magyar szuverén devizaadós-osztályzatot, ez a besorolás ennél a cégnél visszakerülne a befektetési ajánlású osztályzati kategóriába.
A másik két hitelminősítő továbbra is stabil kilátást tart érvényben a magyar adósbesorolásokra.
A Fitch Ratings a pénteki kilátásjavítás indoklásában kiemelte, hogy markánsan javulnak a magyar gazdaság külső fizetési mérőszámai.
A cég londoni elemzői hangsúlyozták, hogy a magyar folyómérleg-egyenleg 2010 óta rendre magas többletekkel zár; a tavalyi folyómérleg-többlet például a hazai össztermék (GDP) 4,2 százaléka volt.
Ez – az ipari termelés bővülése nyomán – erőteljes áru- és szolgáltatás-exportot tükröz, valamint azt, hogy a külső adósság leépítéséből eredően csökkentek a külső kamatfizetési kötelezettségek – áll a Fitch elemzésében.
A 2,6 százalékos tavalyi GDP-arányos államháztartási hiány jobb volt a vártnál, különös tekintettel arra is, hogy 2014 választási év volt – hangsúlyozzák a Fitch Ratings elemzői.
A cég középtávra is azt jósolja, hogy az államháztartási hiány a 2-2,5 százalék közötti sávban marad. A Fitch előrejelzése szerint ugyanis az adócsökkentések költségvetési hatásait várhatóan ellentételezik a magyar gazdaság javuló ciklikus folyamatai, és ez elősegíti a GDP-arányos magyar államadósság-ráta további lassú csökkenését a jelenlegi magas, 76,9 százalékos szintről.
A hitelminősítő közölte: várakozása szerint az adósságráta 2016-ban 75,2 százalékra, 2022-ig 66,1 százalékra csökken.
A Fitch Ratings elemzői szerint ugyanakkor a magyar gazdaság növekedési üteme a tavaly mért 3,6 százalékról az idén 2,9 százalékra, 2016-ban 2,3 százalékra lassul, tekintettel arra, hogy az új EU-költségvetési ciklus csak fokozatosan kap lendületre, és a tavalyi „kivételes” ütemhez képest várhatóan lassul az uniós fejlesztési hozzájárulások folyósítása.
A hitelminősítő hangsúlyozza ugyanakkor azt is, hogy a bankszektorra kivetett adók csökkentése – amely szerepel a 2016-ra szóló költségvetési tervezetben – jelzi a kormány szándékát a banki üzleti környezet fokozatos normalizálására, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (EBRD) 2015 elején aláírt memorandummal összhangban.
Jóllehet a piaci hitelesség visszaszerzése eltart bizonyos ideig, a Fitch Ratings azonban a bankadóval kapcsolatos fejleményeket a magyar besorolás szempontjából potenciálisan pozitív tényezőnek tekinti – áll a hitelminősítő elemzésében.
A Fitch kiemeli azt is, hogy a devizaalapú ingatlanhitelek átváltása jelentősen enyhítette a háztartások kitettségét a devizaárfolyam-kilengéseknek.
A cég szerint Magyarország felminősítéséhez vezethet, ha a gazdaságpolitika stabilabbá és kiszámíthatóbbá válik, és ha javul az üzleti környezet, és ennek eredményeként stabillá és kiszámíthatóvá válnak például a bankszektor működési keretei is.
Ugyancsak felminősítést eredményezhet, ha a folyómérleg-többletek révén tartós csökkenésnek indul a külső adósságállomány, és ha csökken a közadósság-ráta – áll a Fitch Ratings elemzésében.
A költségvetési alapállás lazítása, és/vagy a makro-pénzügyi kockázatokat növelő hibás gazdaságpolitikai lépések ugyanakkor negatívan hatnának a magyar adósbesorolásra – hangsúlyozza a hitelminősítő.
Az idén ez a második pozitív hitelminősítői lépés Magyarország esetében.
A Standard & Poor’s március 20-án – a nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban viszonylag szokatlan módon, az addigi és az azóta is érvényes stabil kilátás pozitívra javítása nélkül – egy fokozattal „BB plusz”-ra javította a devizában és a forintban fennálló hosszú lejáratú magyar államadósság besorolását.
A márciusi felminősítés előtt az S&P tartotta érvényben a leggyengébb besorolást Magyarországra: a hosszú lejáratú magyar államadósság-kötelezettségek osztályzata ennél a cégnél addig „BB” volt, két fokozattal gyengébb a befektetési ajánlású sáv alapszintjénél, és eggyel alacsonyabb a Moody’s és a Fitch Ratings szuverén magyar besorolásánál.
A Standard & Poor’s osztályzatjavításával került a magyar államadós-besorolás mindhárom hitelminősítőnél azonos szintre.
Egyes londoni házak a közeljövőre további kedvező hitelminősítői intézkedéseket valószínűsítenek.
A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői legutóbbi helyzetértékelésükben közölték, hogy derűlátóan ítélik meg Magyarország újabb felminősítésének esélyeit. A ház elemzői úgy vélekedtek, hogy a Standard & Poor’s által nemrégiben végrehajtott osztályzatjavítást további hasonló hitelminősítői lépések követik, akár már az idei év végén.
A Fitch Ratings pénteki lépése után legközelebb a Moody’s vizsgálja a magyar adósosztályzatot: e cég menetrendjében Magyarország július 10-én szerepel.
MTI