Sem a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM), sem a tuniszi magyar nagykövetség nem tud arról, hogy magyar érintettje is lenne a szerdai tunéziai túszejtésnek. Pántos György nagykövet szerint Tunéziában szigorúak a biztonsági intézkedések, de egy ilyen akcióra nehéz felkészülni. Hajdu János, a TEK főigazgatója arról beszélt az M1-en, hogy nem nőtt Magyarország terrorfenyegetettsége.
Az MTI írásban fordult a KKM-hez, miután terroristák megöltek 19 ember, köztük 17 turistát szerdán Tunézia fővárosában, egy múzeumban. A tárca rövid válaszában az állt, hogy magyar érintettről jelenleg nincs tudomásuk.
Az MTI megkereste a tuniszi magyar nagykövetséget is. Pántos György nagykövet arról tájékoztatott, hogy a helyi hatóságok sem tudnak magyar áldozatról vagy sérültről. Magyar turistacsoport nem volt a múzeumban, amikor megtámadták azt – tette hozzá.
Az M1 hírcsatornának a nagykövet arról beszélt, hogy az országban már hónapok óta, következetesen szigorítottak a biztonsági intézkedéseken, „folyamatosak a terrorellenes műveletek, éppen az előző napon számoltak fel a fővárostól északra fekvő területen egy terrorhálózatot”.
Hozzátette: bár Tunéziában nagyon komolyan veszik a biztonság kérdését, az ilyen akciókra nagyon nehéz felkészülni.
Kérdésre elmondta azt is, hogy a fővárosban jelenleg nyugalom van, igaz a lakosokat megrázták a történtek.
Hajdu János, a Terrorelhárítási Központ (TEK) főigazgatója szerda este szintén az M1 híradójában beszélt arról a merénylet kapcsán, hogy nem nőtt továbbra sem Magyarország terrorfenyegetettsége.
Hozzátette, hogy az általa vezetett szervezet mindent megtesz, hogy ne is növekedjen a terrorveszély.
A terroristák a Bardo múzeumot támadták meg, amikor abban több száz turista volt. A két vagy több, terepszínű ruhába öltözött támadó géppisztollyal van felfegyverkezve.
Később a helyi biztonsági erőknek sikerült kiszabadítani az összes túszt; két fegyveres támadó és egy rendőr életét vesztette a túszszabadítási akcióban.
A Bardo múzeum Tunisz egyik fő látványossága, az ország történetét mutatja be, és ott van a világ egyik legnagyobb római mozaikgyűjteménye.
Tunézia a 2011-es januári forradalom óta iszlamista terroristákkal küzd, akik az Iszlám Állam és az al-Kaida terrorszervezet szövetségesei. Szíriában és Irakban sok tunéziai harcol az Iszlám Állam oldalán.
MTI