Tavasztól őszig kéthetente, csütörtökönként különleges programot kínál a Fővárosi Állat- és Növénykert: a zárás utáni esti séták keretében szakavatott vezetők és állatgondozók útmutatásával kukkanthatunk bele az állatok esti és éjszakai életébe. Az Alapítvány a Budapesti Állatkertért és a Magyar Turizmus Zrt. közösen szervezett esti sétán látta vendégül a sajtó képviselőit.
A csaknem 150 éves múltra visszatekintő intézmény 1866. augusztus 9-én nyitotta meg kapuit. Az állatok közt ekkor még nem volt oroszlán, tigris és elefánt sem. Az első zsiráfot 1868-ban Ferenc József ajándékozta, Erzsébet királyné közbenjárására. Az állatkert 1909 és 1912 között három évig zárva volt ekkor átépítették, több, ma már műemléknek számító építményt emelve.
Sétánkon Hanga Zoltán, az Állatkert szóvivője volt a kísérőnk, akitől azt is megtudtuk, hogy sötétedés után megjelennek a dolmányos varjak csapatai, és lévén okos állatok, tudják, hogy a finomságok a szemétgyűjtők alján vannak. Ezért kirámolják azokat, így reggel a takarítók a szemétkupacok összesöprésével kénytelenek kezdeni a napot. Azt is elmesélte, hogy valamilyen rejtélyes ok miatt a látogatók éppen a sörényes juhok és a páviánok sziklájánál ejtik a kifutóba okostelefonjaikat, amelyeknek aztán búcsút is inthetnek. A páviánok vagy szétharapják, vagy hódeszkának használják, de már olyan is volt, hogy felhívták a New York-i pontos időt.
Az egykori Zsiráfház pincéjében ma Rovarház működik, nemzetközileg elismert gazdagságú fajgyűjteménnyel. Az ízeltlábúak birodalmában kalauzunk, Papp Tamás egy jókora méretű bütykös csótány bemutatásával kezdte, majd utána egy ékes ősdarázzsal és horrorfilmbe illő történetével folytatta. Az ékes ősdarázs azzal tűnik ki rovartársai közül, hogy petéit az általa elkábított csótányba rakja, mely eleven táplálékként szolgál: a kikelő lárvák belülről fogyasztják el a még élő állatot. A végül megmaradt kitinpáncél pedig a bábokat védi. Láthatunk itt békésebb jószágokat, így levéllábú botsáskákat és ezerlábút is. Azt is megtudtuk, hogy a dominikai óriásbotsáskákat sikerült átszoktatni a babérlevélről szederlevélre.
Az Elefántházban Asha, a kétéves kiselefánt nemrég ünnepelte születésnapját, amikor is emeletes tortával ajándékozták meg. Ez zabból, korpából és lisztből készült, „krémjét” pedig réti széna képezte, déligyümölcs- és zöldségdíszítésekkel. A nyalánkságot Asha szüleivel együtt fogyasztotta el. Asha ottjártunkkor 940 kilós volt. Ez már hatalmas fejlődés születéskori 70 kg körüli súlyához képest, de még sokat kell nőnie, amíg eléri anyja, Angele 2,7 tonnás súlyát.
Natit, az első mesterséges megtermékenyítéssel született szélesszájú orrszarvút meg lehet simogatni, aki ezt nem csupán tűri, de egyenesen imádja is. Kedvenc tápláléka közé tartozik az alma, amelyből nyolc is elfér a szájában egyszerre. Gondozója beavatott egy titokba is: azt remélik, hogy a mesterséges megtermékenyítés Natinál is sikerrel jár, és másfél év múlva megszületik a kis orrszarvú.
A Szavannaházban különleges élmény a zsiráfok etetése, akik vidáman nyeldesték a hosszú nyelvükre rátett, pellettre hasonlító zoocsemegét. Jelenleg 8 zsiráf él az állatkertben, a legújabb jövevényt, Ikinyát is beleszámítva. Az immár 180 centinél is magasabb kiszsiráf január végén, az Állatkert történetének harmincadik zsiráfborjaként jött a világra. Az első pesti zsiráfborjú 1868-ban született, az ajándékba kapott zsiráf ugyanis vemhesen érkezett nőstény volt.
Sétánk során álmos sivatagi rókát és víziantilopot is láthattunk.
Élménytúránk végállomása az állatok eledelét előkészítő konyha volt. Némelyik eledel emberi fogyasztásra is tökéletesen alkalmas, így például a majompogácsa, ez a müzliszerű és sajátos ízű, de számunkra is ehető péksütemény. Az állatok élelmezése nem olcsó mulatság, tekintettel egyes fajok speciális étrendjére. Ki gondolta volna, hogy a legtöbbet, évi 10-12 millió forintot egerek tenyésztésére költik, mint a ragadozók nagy részének univerzális táplálékára.
Az alapítvány több útvonalon, más-más programokkal hirdeti meg sétáit az éjszaki állatkertben. Az első nyilvános esti séta március 26-án, csütörtökön lesz. A nem mindennapi élménytúrára személyesen az Állatkerti Ajándékboltban vagy elektronikusan az info@allatkertialapitvany.hu email címen lehet jelentkezni.
Szöveg és kép: Bognár Mária