Egyre többen tapasztalják saját kertjükben, lakókörnyezetükben egy rendkívül invazív kártevő a „spanyol csiga” támadását.
Mi is ez az állat?
Olyan nagy méretű, sárga színű meztelen csigáról van szó, amelyet Európa 100 legagresszívebben terjedő, invazív állat fajába sorolnak. Angliában „új spanyol armada”-ként tartják számon.
Portugáliából indult, ahonnan Spanyolországon keresztül sorban „hódítja meg az országokat. Néhány éve jelent meg hazánk nyugati részén, a legnagyobb károkat a délnyugat Dunántúlon okozva. Nem szereti a meleg, napos, száraz időt, így eddig a Duna-Tisza közén nem jött át, az idei év azonban létrehozott olyan nedves útvonalakat, amelyeken keresztül már Közép Magyarországot is meghódította.
Néhány biológiai adat:
a többi meztelen csiga faj évi 100 petét képes lerakni, a spanyol csiga 400 db-ot.
Az egyedsűrűsége képes elérni a m2-kénti 50 db-ot (ez megegyezik a sáskajáráséval.).
Minden növényi és állati hulladékot elfogyaszt.
Kannibalizmus jellemzi, minden más csigát és saját fatársait is megeszi.
Természetes ellensége nincs. Eleinte feltételezték, hogy a rókák és a sünök elfogyasztják, de sajnos (valószínűleg a rossz íze miatt) ez nem bizonyult valósnak. Eddig bizonyítottan csak a futókacsa eszi meg, ez azonban komoly invázió esetén nagyon keveset ér.
Védekezési lehetőségeink nagyon csekélyek a jelenlegi szerekkel, módszerekkel.
A régi vegyszerek hatásfoka nem túl jó és rendkívül mérgezőek. Ahol kiskertekben használják, ott sok kutya és macska esik mérgezés áldozatául, de a gyerekek sincsenek biztonságban.
Az olyan házi praktikák, mint a sózás, vagy meszezés helyileg ugyan hatékonyak lehetnek, de a környezetet, tehát saját kertünk talaját teljesen tönkreteszik.
A hagyományos ökológiai módszerek (csigacsapdák, fahamu, tojáshéjpor, kerti ruta, stb.) ilyen fokú invázió esetén nem nyújtanak védelmet, bár a gyérítés mindenképpen kedvező.
Létezik már egy valódi, hatékony és teljesen bio megoldás, ez azonban Magyarországon még évekig nem lesz legálisan elérhető, holott egész Európában elterjedten használják. Ez a NEMASLUG névre hallgató élő készítmény, amely kizárólag a csigákban élősködő mikro méretű hazánkban is honos fonalférgeket tartalmaz nagy mennyiségben. Ezeket egyszerűen ki kell öntözni a fertőzött területre. Ott találkoznak az első csigával, amelyet elpusztítanak, majd a dögben felszaporodnak és kirajzanak. Így egy exponenciális szaporodási görbe szerint nagy területen teljesen kipusztítják a meztelen csigákat, majd azok eltűnésével a férgek egyedszáma is a normális szintre csökken, hiszen nem marad táplálékuk.
Ez az Európában bevált, abszolút biotechnológia módszer a növényvédő szeres vegyipari lobbik és a magyar engedélyező hatóságok miatt nem lesz elérhető még legalább 3 évig hazánkban.
A rendszer úgy néz ki, hogy annak a cégnek, amely forgalmazni szeretné ezt az Európában engedélyezett teljesen ökológiai terméket ugyanolyan eljáráson kell keresztülvinnie, mintha az egy fejlődő országból érkező ismeretlen mérgező vegyszer lenne. Ennek a díja sok millió forint, a várakozás pedig több év. Jelenleg nincs ilyen cég, amely ezt be tudja, illetve akarja vállalni. Természetesen a mérgező csigaölőket forgalmazó vegyipari cégek minden módon akadályozzák ezt a folyamatot, hogy el tudják adni készleteiket. Véleményem szerint a civil szféra nyomása segítene az engedélyezési eljárás könnyítésében.
Addig is marad az a megoldás, hogy a hobbikertészek megpróbálják zsebben behozni nyugat-európai gazdaboltokból…
Cégünk is keresi a módját, hogy tavasztól legalább kertészeti szolgáltatásként vállaljon kiskerti biológiai csigairtást megrendelőinél, hiszen legálisan forgalmazni mi sem tudjuk, amíg valaki nem engedélyezteti.
Ez a mediterrán faj a nagy hideget rosszul tűri, így reménykedhetünk, hogy egy kemény tél megtizedeli az idén felszaporodott állományt, ellenkező esetben egyes régiókban nem marad házi veteményes!
Székely Gyöngyvér
www.bio-gazdabolt.hu
vezetője