Idén július 25-e és augusztus 3-a között 24. alkalommal, 53 helyszínen közel 1000 programmal és 1500 fellépővel várja a látogatókat Magyarország legrégebbi, ez évben megújuló összművészeti fesztiválja, a Művészetek Völgye.
A Balaton-felvidék több száz éves településein (Kapolcs, Taliándörögd, Vigántpetend) a tíznapos rendezvénysorozaton a „hagyományos völgyművészek” mellett új fellépőkkel, programokkal és helyszínekkel találkozhatunk. Az ország legnagyobb nonprofit összművészeti fesztiválja hű kíván maradni az alapítás óta jellemző értékőrző és értékteremtő törekvéseihez, ugyanakkor az innováció jegyében olyan új szubkultúrák felé is nyit, amelyek korábban kevésbé voltak jelen a völgyben.
A fesztivál programjaiban megmutatkozik a kultúra sokszínűsége és képviselőinek színe-java. Közel 1000 program és 1500 közreműködő várja az érdeklődőket: hajnalig tartó koncertek, tánc, színház, stand-up és slam poetry előadások, startupper helyek, könyvbemutatók és irodalmi estek, klasszikus, népzenei, világzenei és jazz-performanszok, táncházak, gyerekprogramok, játszóházak, filmvetítések, zenés erdei séták, képző- és iparművészeti kiállítások, országos fazekas- és keramikustalálkozó, kézművesvásár, környezet- és természetvédelmi programok, bor- és pálinkakóstolók.
„Ilyenkor a templomok, az erdei tisztások és rétek, a szigetek és malmok, sőt az utcák, terek, udvarok, faluházak, pajták és pincék mind szerepet cserélnek és átlényegülnek színházzá, kiállítási vagy koncertteremmé, mozivá, bábszínházzá, vagy akár piactérré. Egyedi helyszíneire költöző alkotócsoportjaival, a legfurcsább zárt és szabad terek kihasználásával a Művészetek Völgye, különös, máshol nem reprodukálható atmoszférát teremt, a Völgyben évről évre megszületik az ‘itt és most és együtt’ megismételhetetlen élménye” – mondta Márta István fesztiváligazgató.
A Művészetek Völgye az idén még tágabbra nyitja kapuit. Kapolcson a klasszikus helyszínek, a Palya-udvar, a Blue sPot Café, a Muharay Udvar,a Kapolcsi Hobo Klub és a Kaláka Versudvar mellett számos új fellépőhellyel, programmal és előadóval bővül a völgy kínálata. Ilyen például a Design Terminál által fémjelzett startupper központ, Harcsa Veronika saját udvara, a Fonó által üzemeltetett FolkUdvar és az ifjúsági darabokat és amatőr társulatokat bemutató Színház Színpad. A helyi kulturális és gasztronómiai hagyományokat – többek között – a Taliándörögdi Ősök Háza, az Éltető Völgy és a kapolcsi Kék Abrosz programjaiból ismerhetjük meg.
A tradíció és innováció jegyében visszatérő művészekkel és új fellépőkkel egyaránt találkozhatunk. Néhány előadó: Erik Truffaz, Club des Belugas, Snétberger Ferenc, Magashegyi Underground, Little G. Weevil, Slam poetry, Ivan and the Parazol, Kolibri Színház, Momentán Társulat, Varró Dani, Sebő, Rájátszás, PASO, Sena, Boggie, Anna and the Barbies, Lovasi András, Lackfi János, Sebestyén Márta, Kaláka, Palya Bea, Harcsa Veronika, Barabás Lőrinc, Blue sPot, Ferenczi György, Random Trip, Kéknyúl Hammond Band, Mary Popkids.
A taliándörögdi helyszíneken zöldprogramokkal, természetismereti és kézműves-foglalkozásokkal, kiállításokkal, feltörekvő zenekarok bemutatkozó koncertjeivel, valamint a stand-up klasszikusaival várják a völgybarátokat.
Vigántpetend határában, Csórompusztán pedig ismét letáborozik a Hello Wood és csapata. Tudományos és művészeti területeket integrálnak, közösséget építenek és tehetséget kutatnak. Az egyhetes nemzetközi alkotótáborukban született alkotásaikat kiállítják a fesztivál ideje alatt.
A völgy hidat teremt múlt, jelen és jövő között, nem csupán a művészetek, hanem a technika terén is. Egy, a világon egyedülálló mobilalkalmazás révén egy platformon belül tájékozódhatunk a helyszínekről, összeállíthatjuk a programunkat, az év 365 napján hallgathatjuk a völgyben fellépő előadókat, megvásárolhatjuk napi- vagy hetijegyüket, és készülékünk segítségével még fizethetünk is bizonyos helyszíneken.
Érdemes tájékozódni a fesztivál folyamatosan frissülő honlapjáról, illetve Facebook-oldaláról.