A középkori Lengyelországból származó ezüstpénzekből nyílt kiállítást pénteken a debreceni Déri Múzeumban.
A nyugat-lengyelországi Głogówból származó leletet 1987 októberében két helyi lakos találta egy fából készült hordóban. A kincset valószínűleg 1210 és 1215 között rejtették el – mondta Leszek Lenarczyk, a Głogówi Régészeti-Történeti Múzeum igazgatója a megnyitót megelőző sajtótájékoztatón.
Hozzátette: az összesen majdnem 7 kilogramm súlyú nemesfém lelet – több mint 20 ezer érem, több ezer töredék, hét ezüstrúd és egy ezüströg – Európa legnagyobb középkori kincsei közé tartozik.
Az érmek között a lengyel darabok dominálnak, néhány példány kizárólag ebből a leletből ismert. A legrégebbi érmék a XI. és XII. század fordulójából származnak. A głogówi kincs című kiállítást első alkalommal 1994-ben nyitották meg a helyi múzeumban.
Lengyelországon belüli körútja során több mint ötvenezer érdeklődő láthatta, külföldön eddig csak Vilniusban mutatták be – mondta Leszek Lenarczyk.
Angi János, a debreceni Déri Múzeum igazgatója a sajtótájékoztatón elmondta: a głogówi kincset bemutató tárlattal egy időben bemutatják Déri Frigyes numizmatikai gyűjteményéből az Árpád-ház uralkodóinak féltve őrzött vereteit is.
A látogató végigkövetheti a magyar címer kialakulásának folyamatát, amelynek ősi elemei, a kettős kereszt és a sávokkal osztott címer a korai pénzeken tűnnek fel először.
A kiállításon látható Szent István király híres, dupla súlyban vert dénárja, amelyből Magyarországon csupán még egy példány ismeretes, amelyet a nemzeti múzeum őriz – tette hozzá.
Ugyancsak megtekinthető a Déri Múzeumban a közönség által még soha nem látott, Nyírmártonfalva-Gúth határában talált kincslelet: 1959-ben a gúthi erdészet csemetéskertjének kapálása közben 105 darab érme került elő, később – korszerű kutatóeszközökkel – további 27 érmét találtak a szakemberek.
A XIII. századból származó, Karintia és Krajna területén készített jó minőségű ezüstdénárokat tartalmazó kincslelet jól megvilágítja a tatárjárás előtti évtizedek magyarországi pénzforgalmát – jegyezte meg Angi János.
Forrás: MTI