Close

Ukrán válság – Turcsinov: a kormány nem ura a donyecki helyzetnek, teljes harckészültség

A kijevi kormány nem képes ellenőrizni a Donyeckben kialakult helyzetet – ismerte el Olekszandr Turcsinov ügyvivő államfő szerdán a megyei adminisztrációk vezetőinek Kijevben megtartott értekezletén.

Turcsinov rendkívül veszélyesnek minősítette a kelet-ukrajnai Donyeck és Luhanszk megyékben uralkodó állapotokat, egy orosz katonai beavatkozás veszélyéről beszélt, s hangsúlyozta, hogy az ukrán fegyveres erőket „teljes harckészültségbe” helyezték.

Az Unian hírügynökség beszámolója szerint az ügyvivő államfő azt mondta: „Ma ebben a városban (Donyeckben) a hatalom nem ellenőrzi a helyzetet, ahogy Donyeck megye egy részében sem.”

Hozzátette, hogy Luhanszkban elfoglalták az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU), a főügyészség, a megyei állami hivatal épületét. Előző este sikerült megakadályozni, hogy elfoglalják a belügyi erők székházát. A megye más városaiban is hasonló a helyzet.

Szavai szerint Szlovjanszk városát teljes mértékben az Oroszországból érkezett „terror- és diverzáns csoportok” tartják ellenőrzésük alatt.

Turcsinov hangsúlyozta, hogy az említett két megyében az ukrán fegyveres erők nem képesek ellenőrizni a helyzetet. Tétlenséggel, ügyefogyottsággal, és helyenként árulással vádolta meg a helyi rendvédelmi erőket. Hangoztatta, „ez a fő oka annak, hogy az ukrán hatóságok nem hatékonyak, és gyenge a tevékenységük eredménye. Ezt nehéz beismerni, de igaz” – tette hozzá.

Bejelentette: utasította a megyei kormányzókat, akadályozzák meg, hogy az események átterjednek Ukrajna középső és déli területeire.

Az ügyvivő államfő szerdán Kijevben fogadta az Európa Tanács (ET) parlamenti közgyűlésének egy küldöttségét. A találkozón azt hangoztatta, hogy a május 25-i soron kívüli ukrajnai elnökválasztás a végső szakasza lesz az új kijevi hatalom legalizálásának. A felek áttekintették a választások előkészületeit.

Turcsinov ezzel kapcsolatban közölte, az új kijevi hatalom prioritása az, hogy az elnökválasztási kampánban nem engedi meg közigazgatási források felhasználását a választók befolyásolására, és nem avatkozik be a polgárok akaratnyilvánításába.

Forrás: MTI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top