Ezer orvost, valamint egészségügyi szakdolgozókat és betegegyesületek képviselőit hívta meg az Operaház Wagner Parsifaljának nagyszerdai főpróbájára a Mindenki Operája program keretében.
A 2012-ben elindított Mindenki Operája sorozat keretében az Operaház nagycsaládosokat, diákokat és nyugdíjasokat invitál nyilvános főpróbáira kedvezményes áron, a húsvéti Parsifal színpadi főpróbájára pedig minden évben egy-egy társadalmi csoportot hív vendégségbe. Tavaly a történelmi keresztény egyházak képviselőit látták vendégül Wagner misztériumjátékának színpadi főpróbáján, amelyet minden évben hagyományosan két előadás követ a húsvét ünnepéhez kapcsolódóan – mondta Ókovács Szilveszter, az Operaház főigazgatója kedden az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézetben (ORFI) megrendezett sajtótájékoztatón.
Poór Gyula, az ORFI főigazgatója és az Operaház meghívását az orvosok felé közvetítő Magyar Orvostársaságok és Egyesületek Szövetségének (MOTESZ) elnöke kiemelte: különösen örül annak, hogy a „nagy operabarátnak” számító orvosok mellett a szakdolgozók és a betegek képviselői is ott lesznek az előadáson, amely így valóban a „gyógyítás Parsifalja” lehet.
A darabot 1983 óta – amikor a kádári tiltás évtizedei után először bemutathatták az Erkel Színházban – Mikó András rendezésében játsszák. Ókovács Szilveszter az énekesek közül kiemelte a Gurnemanz szerepét alakító Matti Salminen finn basszistát, aki először lép fel az Operaházban, valamint Alejandro Marco-Buhrmestert, aki Amfortas szerepében 2004-ben debütált a Bayreuthi Ünnepi Játékokon Pierre Boulez dirigálása alatt. A további főszerepeket Kovács István (Titurel), Kovácsházi István (Parsifal), Egri Sándor (Klingsor) és Németh Judit (Kundry) éneklik, a karmester Pinchas Steinberg, a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarának elnök-karnagya.
A szünetekkel együtt több mint ötórás darab főpróbáját hagyományosan nagyhéten mutatják be, amelyet egy nagypénteki és egy húsvét hétfői előadás követ.
A keddi sajtótájékoztatón szó volt arról is, hogy húsvét után indul az Operaház Primavera’14 programsorozata, amelynek keretében egy héten át öt vidéki színház és a Kolozsvári Magyar Opera friss bemutatóit tűzik műsorra az Erkel Színházban.
A sort a Győri Nemzeti Színház Rigoletto-előadása nyitja április 22-én; másnap a debreceni Csokonai Nemzeti Színház és a Bartók Plusz Operafesztivál közös előadása, Vajda János Don Perlimplín és Don Cristóbal című alkotásainak közös színrevitele következik. Április 24-én a Kolozsvári Magyar Opera Rossini Ory grófja című operáját mutatja be; 25-én következik Mozart Don Giovannija a Miskolci Nemzeti Színház előadásában; végül a sort a Pécsi Nemzeti Színház (Donizetti: Szerelmi bájital, április 26.) és a Szegedi Nemzeti Színház (Verdi: Simon Boccanegra, április 27.) zárja.
Mint Ókovács Szilveszter elmondta, a tavaly elindult Primavera-sorozat és az évtizedek után idén újrainduló Gördülő Opera kiegészítik egymást: előbbi keretében vidéki színházak mutathatják be operáikat a budapesti közönségnek, utóbbiban pedig az Operaház társulata viszi el egy-egy előadását vidéki színházakba.
MTI