Hetedik napja tartanak a tüntetések Bosznia-Hercegovinában, ahol a tiltakozók a teljes politikai vezetés távozását követelik. A zavargássá fajuló utcai megmozdulásokat a magas munkanélküliség és az elszegényedés váltotta ki. A helyzet alakulását az egész régió és az Európai Unió is aggodalommal figyeli.
„Mondjatok le! Elég volt!” – skandálják a tüntetők Szarajevó központjában, már hetedik napja. Az államelnökség épületét rohamrendőrök százai védik.
A tiltakozás épp egy héttel ezelőtt kezdődött az észak-boszniai Tuzlában. Az emberek a helyi üzemek bezárása miatt vonultak utcára. Az egykor virágzó iparvárosban a privatizált cégek csődje után 10 ezren maradtak munka és szociális ellátás nélkül. Az munkanélküliség aránya megközelítette a 45 százalékot, minden második fiatal külföldön keres boldogulást.
Az elégedetlenség egy nappal később már több közép-boszniai városra is átterjedt. Utcára vonultak Szarajevóban, Mosztárban; pénteken már harminc településen tüntettek az elszegényedés miatt egyre dühösebb emberek.
„A kormányunk aprópénzért eladta az állami vállalatokat, de nem gondoskodik az emberekről. A családok éheznek, miközben a politikusok a zsebüket tömik” – mondta az egyik diplomás munkanélküli lány.
A tiltakozók megpróbálták felgyújtani a kormányzati épületeket. A zavargásokban két nap alatt több mint kétszázan sérültek meg.
A feszült helyzet az egész régiót aggasztja. Hétfőn Belgrádban szimpátiatüntetést tartottak, így a szintén súlyos gazdasági gondokkal küzdő Szerbia kormánya joggal tart attól, hogy az elégedetlenség átterjed a szomszédos országból.
„Lehetetlen megjósolni a végkifejletet, hiszen ez az első ilyen jellegű össztársadalmi megmozdulás egy fiatal országban” – állapította meg egy elemző, aki szerint a növekvő elégedetlenség szemmel láthatóan felülírja az etnikai ellentéteket.
Sokan a boszniai háborút lezáró 1995-ös daytoni békeszerződésben látják a gondok gyökerét. A bosnyákok, horvátok és szerbek lakta területen akkor alakult ki a két entitás alkotta államszövetség, amelyen belül széles autonómiával bíró kantonok vannak.
A bonyolult berendezkedés kedvez a korrupciónak, a bürokrácia elriasztja a befektetőket, ezért a gazdaság képtelen talpra állni. Az EUFOR kötelékében jelenleg 800 uniós békefenntartó van az országban, de nem kizárt, hogy a helyzet miatt bővítik a missziót.
Forrás: hirado.hu/Duna Híradó