Nem ért egyet az Európai Unió szerződéseinek módosítása ügyében Németország és Nagy-Britannia, de Berlin ennek ellenére szeretné, ha London az unió fontos tagja maradna – közölte Frank-Walter Steinmeier hétfőn a brit fővárosban, ahol kollégájával, William Hague-gel tárgyalt.
„Túlzás lenne azt állítani, hogy az Egyesült Királyság és Németország azonos irányba húznak” – mondta Steinmeier a két külügyminiszter közös sajtótájékoztatóján.
Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy Berlin szeretné, ha London erős és fontos szereplő maradna az EU-ban. „A mi részünkről szeretnénk befolyással lenni a közös Európa alakítására, és azt is szeretnénk, ha az Egyesült Királyság is befolyással lenne rá – nem a partvonalról, hanem a középpontban” – fogalmazott Steinmeier.
David Cameron brit kormányfő korábban bejelentette, hogy újraválasztása esetén 2017-ben népszavazásra bocsátja Nagy-Britannia EU-tagságát, addig pedig arra fog törekedni, hogy újratárgyalja London és az unió kapcsolatát a szigetország szuverenitásának védelmére hivatkozva.
Pénteken Francois Hollande francia elnök Londonban tett látogatásán úgy fogalmazott, hogy Párizs számára „nem sürgős kérdés” az EU-szerződések megváltoztatása, és utalt arra is, hogy a 28 tagú közösség jellege nem változhat egy ország kénye-kedve szerint.
Hollande kijelentésére reagálva William Hague hétfőn azt mondta, hogy az „nem bátortalanította el” a londoni kormányt, és még nem jelenti azt, hogy Franciaország ne támogatna egyes, Nagy-Britannia által javasolt reformokat.
Steinmeier azonban hangsúlyozta, hogy az EU-szerződések esetleges megváltoztatása nemcsak London, Berlin és Párizs ügye, a brit reformtervek realitásával kapcsolatos kérdésre pedig azt mondta, hogy a jelentős nézetkülönbségek miatt nem mer találgatásokba bocsátkozni.
A német külügyminiszter azt is hangoztatta, hogy az első világháború kitörésének 100. évfordulóján nem szabad lebecsülni a közös európai érdekek, illetve a kontinens országai közti béke jelentőségét.
Abban ugyanakkor egyetértés volt Hague és Steinmeier között, hogy a nemzetközi konfliktusok rendezése terén nagyobb diplomáciai fellépésre, katonai szempontból viszont visszafogottabb hozzáállásra van szükség.
Forrás: MTI