Átadtak a Magyar Kézműves Remek 2013 elismerő címeket. Ebben az évben 39 alkotót díjazott a pályázat meghirdetője, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara.
A magyar kézműves hagyományok jobb hasznosítása érdekében a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara első alkalommal 2002-ben hirdette meg az alkotó kézműves termékek jutalmazására a ”Magyar Kézműves Remek” elismerő cím adományozását. A különleges előállítási technológiát őrző és kiemelkedő minőségű kézműves termékek díjazásának célja a hagyományőrző vállalkozói kultúra, a kézműves szakma rangjának emelése és újabb piaci lehetőségeinek feltárása.
A kézműipari vállalkozók teljes körét átfogó pályázati lehetőség elsősorban szakmai elismeréssel díjaz, marketing-, illetve megjelenési lehetőséget nyújt, ahol ugyanakkor a díjak száma nincs korlátozva. Ilyen formában szinte egyedülálló elismerésről van szó.
A „MAGYAR KÉZMŰVES REMEK” elismerő oklevél mellett valamennyi díjazott lehetőséget kap arra, hogy használhassa a Magyar Kézműves Remek logót és termékéhez meghatározott tartalmú elismerő kártyát (termékcímkét) készíthessen.
A Magyar Kézműves Remek pályázat ismertsége és rangja folyamatosan emelkedett. Míg 2002-ben 27 pályázó nyújtotta be alkotását, közülük 14-en nyerték el a Magyar Kézműves remek címet, 2013-ban rekordszámú – minden idők legtöbb pályázata – 132 pályamű érkezett, a zsűri pedig 39 Kézműves Remek címet adományozott, akik között található szövő, cukrász, kistermelő, pálinkakészítő, cserépkályhás, ruhatervező, gyöngyfűző, cipész és fafaragó is.
2013-ban a pályázati felhívásra minden eddiginél színvonalasabb pályázati munkák érkeztek; így idén találkozhattunk a legtöbb, a pályázati felhívás követelményeinek és a díj céljainak legjobban megfelelő alkotással. Emellett ismét sok, a pályázaton újonnan megjelenő szakma képviselőjét, illetve innovatív termékeket is üdvözölhettek a bírálók.
A címet elbíráló, neves szakembereket is felvonultató zsűri döntése meghozatalában kiemelt követelmény volt a termékek eredetisége, nemzeti kultúrát őrző, egyedi értéket képviselő hagyományhűsége, a kivitelezés kiváló minősége és turisztikai hasznosíthatósága.
Idei újdonság, hogy a tavalyi, 2012. évi pályázat és kiállítás során először megrendezett közönségszavazás nyertesének az ez évi ünnepélyes eredményhirdetés keretében különdíjat adtak át.
A Magyar Kézműves Remek címet nyert pályázók termékeiből az MKIK a címátadást követően minden alkalommal kiállítást rendez, amely az idén egy hónapig (július 12. – augusztus 11.) lesz látható a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban.
forrás: mti