Close

Tienanmen téri évforduló – Peking felkészült június negyedikére

Kínában fokozott biztonsági intézkedésekkel készülnek az 1989-es Tienanmen téri diáklázadások 24. évfordulójára, hongkongi újságírókat előállítottak, az egykori áldozatok temetőjét lezárták, az interneten aktivitás tapasztalható – derül ki a South China Morning Post című hongkongi lap összeállításából.

Kedden kora reggel, a szokásos napi zászlófelvonásra érkezett három hongkongi újságírót előállítottak, autójukat átvizsgálták, és a telefonjukkal készített felvételek törlésére szólították fel őket.
A Tienanmen térről semmiféle rendzavarásról nem érkezett hír, de az online médiában sokan fotókkal, internetes mémmel jelezték, hogy számon tartják még ezt a napot. Hongkongban a hagyományos gyertyás virrasztásra készülnek; a rendezők több mint százezer embert várnak a Viktória parkba.

*
A Tienanmen téri vérengzés során az 1989. április 14-én kezdődött diáktüntetés résztvevőit a kínai hadsereg katonái támadták meg a pekingi Tienanmen téren.
Az 1970-es években kezdett gazdasági reformok az 1980-as évek közepére Kínában is sokakat indítottak liberális politikai követeléseik megfogalmazására. 1986. decemberében 15 kínai nagyvárosban tüntettek a demokrácia mellett. A hatalom erre tömeges letartóztatásokkal válaszolt. Ez átmenetileg visszavetette a demokratikus törekvéseket.
Gorbacsov 1989. májusi pekingi látogatása azonban újabb bátorítást adott a rendszer ellenzékének. Ettől kezdve szinte naponta 200-300 ezer ember – főleg fiatalok és diákok – lepte el Peking főterét és a környező utcákat. A tüntetők Gorbacsovot éltették, és rendszerváltást követeltek.
A vezetés keményvonalasai ezért elhatározták a szigorú példastatuálást. Június 3-4-én a hadsereg páncélos, ejtőernyős és egyéb egységeit vetették be a Tienanmen téri demonstrálók ellen. A beavatkozás mintegy 1500-3000 ember életét követelte. Hasonló keménységgel léptek fel a többi nagyvárosban tüntetők ellen is. Ezzel sikerült elejét venni annak, hogy a Szovjetunióhoz és Kelet-Európához hasonlóan Kínában is többpárti demokrácia váltsa fel az egypárti diktatúrát. Ez Kína egész területén tiltott téma.
A bomlási folyamat kudarca Kínában nem jelentette, hogy a keleti blokk többi országában ne történjen rendszerváltás. Az európai országokban fegyveres harcok nélkül megtörtént a kommunista rendszer felszámolása, egyedül Romániában kellett forradalom árán mindezt megtenni. A kínai kommunista vezetőket előszeretettel majmoló Nicolae Ceaușescu is a Tienanmen téren történt brutális fellépés hatása alatt maga is úgy vélte képes fenntartani a román kommunista diktatúrát és fegyveres erőszakkal eltiporni a megmozdulásokat, reménye azonban hamisnak bizonyult. (Forrás Wikipédia)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top