Close

Sukoró-ügy: megszüntették a nyomozást Gyurcsány ellen

Bizonyítottság hiányában megszüntette a Központi Nyomozó Főügyészség a Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök, országgyűlési képviselő ellen hivatali visszaélés bűntette miatt folytatott nyomozást az úgynevezett Sukoró-ügyben. Öt ember ellen ugyanakkor vádat emeltek.

Keresztes Imre főügyész pénteken arról tájékoztatta az MTI-t, hogy bár a hivatali visszaélés bűntettének megalapozott gyanúja Gyurcsány Ferenc vonatkozásában fennállt, ugyanakkor „nem lehetett egyértelműen bizonyítani a volt miniszterelnök szerepét a cseréről hozott döntésben, mint ahogy az eljárásának a célját sem”.

Gyurcsány-reakció: Polt tartozik egy lemondással

Polt Péter tartozik egy lemondással, egy bocsánatkéréssel – így reagált Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök az ATV Híradójának adott nyilatkozatában arra, hogy az ügyészség nem emel vádat ellene a Sukoró-ügyben. „Polt Péter egy koncepciós eljárás főszereplője. Amit tesz, az megalapozatlan, és szakmailag elfogadhatatlan az eljárás. Polt Péter Orbán Viktor megbízásából politikai feladatot teljesít, de megbízói most nem boldogok. Nem a köztársaság rendjét védik, hanem a Fideszt szolgálják. Polt Péter szégyellni fogja magát öregkorára, hogy milyen mocskos feladatot szolgált. Azt üzenem a vádlottaknak a Sukoró-ügyben, hogy ne fogadják el Polt Péter játékszabályait, hanem vádolják ők a vádlóikat.”

Budai: „nem én tettem a feljelentést”

Az ATV Híradó azon kérdésére, hogy nem érzi-e ezt az ügyet egy újabb fiaskónak Budai Gyula, az elszámoltatási kormánybiztos elmondta: ebben az ügyben nem őt kell kérdezni, mert nem ő tette a feljelentést, hanem az LMP.

A volt kormányfőt még októberben hallgatta ki az ügyészség hivatali visszaélés gyanúja miatt a sukorói kaszinóberuházással összefüggésben – a vádhatóság ugyanis úgy vélekedett akkor, hogy a telekcsere ügylettel túllépte hatáskörét. A volt kormányfő akkor azt mondta: semmi sem támasztja alá az ügyészség gyanúját, és koncepciósnak értékeli az ellene indult eljárást.

A főügyészség közlése szerint a Gyurcsány elleni nyomozás megszüntetésével egyidejűleg vádat emelt Tátrai Miklós, az Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. volt vezérigazgatója, a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács volt tagja, Császy Zsolt, az MNV Zrt. volt értékesítési igazgatója, Markó Andrea, a Pénzügyminisztérium volt szakállamtitkára, a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács volt tagja, valamint F. Zsolt értékbecslő és V. Bálint ügyvéd ellen.
   
Tátrai Miklóst, Császy Zsoltot, Markó Andreát és F. Zsoltot különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette kísérletével vádolja a főügyészség, amelyet Tátrai Miklós és Markó Andrea tettesként, míg Császy Zsolt és F. Zsolt bűnsegédként követett el, míg V. Bálint ellen 2 rendbeli közokirat-hamisítás bűntette a vád.
   
A közlemény ismerteti a vádiratot, miszerint egy külföldi befektetői csoport kaszinó-beruházást tervezett a Velencei-tó partján, Sukoró területén. A 2008 április végén megindult egyeztető tárgyalások eredményeként az állam képviseletében eljáró Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. 2008. július 30-án csereszerződést kötött az érintett külföldi befektetői csoport képviselőjével. A csereszerződésben egy állami tulajdonban lévő, Sukoró külterületén található ingatlanegyüttes, illetve a befektető tulajdonában lévő, Albertirsa és Pilis külterületén található egyes ingatlanok szerepeltek.
   
A főügyészség tájékoztatása szerint a szerződésben az állami tulajdonú ingatlanok összértékét – valótlanul – 1,084 milliárd forintban, a magánszemély tulajdonában lévő ingatlanok összértékét – ugyancsak valótlanul – 787,4 millió forintban határozták meg. A szerződés arról is rendelkezett, hogy az ügyletben érintett magánszemélynek 296,61 millió forint értékkülönbözetet kell megfizetnie – tették hozzá.
   
A Központi Nyomozó Főügyészség jelezte, hogy a csereszerződést az MNV képviseletében Tátrai Miklós vezérigazgató írta alá, aki Markó Andrea szakállamtitkárral együtt maga is részt vett a döntésben, míg jogtanácsosként Császy Zsolt értékesítési igazgató ellenjegyezte. A vádirat szerint a csereügylet előkészítésében Markó Andrea szakállamtitkár mellett Tátrai Miklós és Császy Zsolt is részt vett, amelynek során „visszaélésszerűen alkalmazták az állami vagyonról szóló törvény és a Nemzeti Földalapról szóló törvény egyes rendelkezéseit, megszegték az MNV Zrt. több belső utasítását, valamint az ésszerű gazdálkodás követelményeit”.
   
F. Zsolt értékbecslő a csereügylet előkészítése során valótlan tartalmú értékbecslést készített – közölte a főügyészség, hozzátéve, hogy az eljárás adatai szerint a 70 hektárt meghaladó sukorói terület – szerződés időszakára eső – összértéke 1,818 milliárd forint, míg az albertirsai és pilisi ingatlanok összértéke 225,5 millió forint. Ebből következően a csereszerződésben az állami tulajdonú sukorói ingatlanok 732,7 millió forinttal alulértékeltek, míg a befektető által felajánlott albertirsai és pilisi ingatlanok csaknem 562 millió forinttal túlértékeltek voltak – mutatott rá a főügyészség, kiemelve, hogy az értékek különbsége összesen 1,294 milliárd forint, így a csereszerződés teljesedése esetén az államot ekkora vagyonvesztés érte volna.
   
Felidézték azt is, hogy a tulajdonos-változást nem jegyezték be az ingatlan-nyilvántartásba, illetve azt, hogy időközben a polgári bíróság jogerősen megállapította a csereszerződés semmisségét.
   
A főügyészség azt is közölte, hogy ugyancsak bizonyítottság hiányában megszüntette a hűtlen kezelés bűntette miatt folytatott nyomozást V. Andrással szemben.

A DK bocsánatkérésre szólította fel Schiffert

A Demokratikus Koalíció (DK) Polt Péter legfőbb ügyészt lemondásra, Schiffer András LMP-s politikust pedig bocsánatkérésre szólítja fel azzal kapcsolatban, hogy a Sukoró-ügyben az ügyészség megszüntette a hivatali visszaélés bűntette miatt folytatott nyomozást Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök, országgyűlési képviselő, a DK elnöke ellen.

Varju László országgyűlési képviselő pénteki sajtótájékoztatóján az MTI kérdésére úgy vélte: a történteknek nem lehet más következménye, minthogy Polt Péternek, „szakmailag és politikailag bukott emberként, távoznia kell mind a helyéről, mind a közéletből”. Szerinte ugyanis a legfőbb ügyész a parlament és a magyar nép által ráruházott felelősséget és eszközöket arra használta fel, hogy kriminalizálja a politikai közéletet és másokat besározzon.    

A DK politikusa Schiffer András LMP-s képviselőt – aki a feljelentést tette a volt miniszterelnök ellen – arra szólította fel, hogy kérjen bocsánatot Gyurcsány Ferenctől.

LMP: a Fidesz elszámoltatási politikája megbukott

Az LMP nem kommentálja a Központi Nyomozó Főügyészség Sukoró-ügyben hozott határozatát, de a párt szerint az kiderült, hogy az emberek továbbra sem fognak tisztábban látni „az elmúlt kormányzati ciklusok zavaros ügyeiben” – mondta Schiffer András pénteken az MTI-nek.

Az LMP országgyűlési képviselője, aki még 2009 októberében hivatali visszaélés gyanúja miatt tett feljelentést Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök ellen, az MTI-nek nyilatkozva most azt mondta, nem tartja szerencsésnek, ha a politikusok konkrét nyomozati döntéseket kommentálnak, mert a politikának önmegtartóztatást kell tanúsítani az igazságszolgáltatás működését érintő ügyekben. Hozzátette, sajtóhírek alapján a tavaly ősszel közölt gyanúsítás csak kis részben támaszkodott az LMP feljelentésére.
   
A párt ennek ellenére biztos a 2009-es igazában és egyértelműnek tartja, hogy az emberek két évvel a kormányváltás után sem látnak tisztábban a megelőző kormányzati ciklus „zűrzavaros ügyeiben”. A politikus ezek közé sorolta a sukorói kaszinó-beruházást, a „soha meg nem valósuló” kormányzati negyedet, a 4-es metrót, a Margit-híd felújítását és az autópálya-építéseket.
   
Schiffer András kijelentette, hogy a beígért elszámoltatás nem más, mint „puszta szemfényvesztés a Fidesz részéről, hogy időközönként megcsörgethessék a bilincset a szocialisták feje felett, mivel így tartják szinten saját fanatikusaik adrenalin-szintjét”. Hangot adott annak a véleményének is, hogy a kormányoldalnak nem érdeke egy valódi elszámoltatás, mert az azzal fenyegetne, hogy egy kormányváltás után „a fideszes oligarchákat is el fogják számoltatni”.
   
Nyilvánvaló, hogy az elmúlt húsz év politikai elitjét, „a demokratikus kartellt olyan közös bűnök tartják össze, amelyek nevetségessé tesznek részükről minden elszámoltatási ígéretet” – jelentette ki.
   
„A Fidesz elszámoltatási politikája megbukott, Orbán Viktor egyszerűen bepalizta 2010 tavaszán a Hagyó-, a Zuschlag- és más ügyektől megcsömörlött választókat, most már csak az a kérdés, hogy mikor számol el Budai Gyula a kormánybiztosi munkájával” – mondta Schiffer András.
   
Az LMP viszont egy olyan antikorrupciós programot kíván megvalósítani 2014-től, amely a jövőre nézve, rendszerszerűen csökkenti a korrupciós nyomást a politikán – közölte.
 
Pénteken bizonyítottság hiányában megszüntette a Központi Nyomozó Főügyészség a Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök, országgyűlési képviselő ellen hivatali visszaélés bűntette miatt folytatott nyomozást az úgynevezett Sukoró-ügyben. Öt ember ellen ugyanakkor vádat emeltek.
   
Keresztes Imre főügyész arról tájékoztatta az MTI-t, hogy bár a hivatali visszaélés bűntettének megalapozott gyanúja Gyurcsány Ferenc vonatkozásában fennállt, ugyanakkor „nem lehetett egyértelműen bizonyítani a volt miniszterelnök szerepét a cseréről hozott döntésben, mint ahogy az eljárásának a célját sem”.

atv.hu / MTI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top