Összesen 25 milliárd forint támogatásban részesül a dél-baranyai Ormánság felemelkedését célzó Ős-Dráva program a kormány szerdai döntése értelmében – jelentette be a kormányszóvivő csütörtökön.
Giró-Szász András a baranyai Drávasztárán tartott sajtótájékoztatón azt mondta: a pénz első felét 2014-ig, a második felét az azt követő költségvetési időszakban biztosítják.
Hozzátette, az Ős-Dráva a fenntartható vidékfejlesztés 45 ezer hektárt és 36 települést érintő hazai mintaprogramja. A 2011 végén indult kivitelezés során vízkormányzási rendszer kialakításával holtágakat, vizes élőhelyeket revitalizálnak, elősegítve a folyó mentén az ökoturizmus, a horgászat, a mezőgazdaság fellendülését.
A még hasznosítatlan folyó vizének egy részét szabályozottan, vízpótló árokhálózatokon keresztül tavakhoz, holtágakhoz, öntözendő területekhez juttatják, a természetes eredetű lefolyásból származó vizet visszatartják, tárolják, majd ebből oldják meg az agrárterületek öntözését. E fejlesztések hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a lakosság piacképes terméket előállításával biztosítsa megélhetését.
Giró-Szász András hangsúlyozta: a kormány megalakulása óta kiemelten fontosnak tekinti a vidékfejlesztés erkölcsi és gazdasági alapjainak erősítését. Ehhez olyan programokat lát szükségesnek, amelyek a területfejlesztés mellett a munkahelyteremtésére és a természeti környezet megóvására egyaránt nagy hangsúlyt fektetnek. A kormányszóvivő úgy vélte: az Ős-Dráva ilyen program.
Tiffán Zsolt, a térség fideszes országgyűlési képviselője kitért arra, hogy az Ős-Dráva program beruházásai mintegy 1.600 embernek adnak munkát, a kivitelezés eredményeként pedig mintegy 15 ezer ember életfeltételei, perspektívái javulnak az ország egyik legszegényebb, szinte elfeledett területén.
Megjegyezte, hogy a munkálatok más forrásból, horvát-magyar összefogással már tavaly év végén megkezdődtek: a Dráva felső folyásánál négy mellékágat élesztettek újjá, és a projektbe időközben a Start munkaprogram résztvevői is bekapcsolódtak. Jelenleg 430-an dolgoznak a vízkormányzási rendszer kialakításában érintett területek előkészítésén.
A Baranya Megyei Közgyűlés elnöki tisztét is betöltő politikus szerint a kormányzati támogatás már az idén lehetőséget ad a látványosabb munkák megkezdésére. Ezek között említette Cun és Szaporca térségében a vízvisszatartási rendszer kiépítését, egy látogatóközpont kialakítását, erdőtelepítéseket, a falusi vendéglátók szálláshelyeinek fejlesztését.
Tiffán Zsolt szólt arról, hogy a kivitelezés előtt számos hatástanulmány készül, a helyi vállalkozókat pedig egy önerőalap létrehozásával szeretnék képessé tenni pályázatokon való indulásra.
Forrás: mti