Az angol és a francia válogatott csatája mindig, mindenütt óriási mérkőzést ígér. Függetlenül attól, hogy milyen állapotban van aktuálisan a két csapat, vagy mit ígérnek az esélyek. Kétségtelen, hogy a mostani találkozó előtt a franciák reményei lehetnek rózsásabbak. Az angolokra igaz: sok minden sújtotta őket a felkészülés alatt. De gondoljunk csak a spanyol-olasz párharcra: ettől még micsoda meccs kerekedhet a donyeckiből is!
Szinte napra pontosan nyolc éve, 2004. június 13-án az Eb-címvédő francia válogatott és a titkos esélyesnek tartott angol csapat egymás ellen kezdte meg szereplését a portugáliai tornán. A háromoroszlánosok Frank Lampard góljával vezettek a 38. perctől, de az utolsó percek hihetetlen izgalmat és fordulatot hoztak: Zinedine Zidane a 91. percben szabadrúgásból, a 93. percben tizenegyesből is bevette David James kapuját. Így nyertek a Kékek, akik közül ma délután senki sem fog Donyeckben pályára lépni.
Az angoloknál maradt két akkori szereplő: Ashley Cole, s a második francia gól előtt hátrapasszával nagyot hibázó Steven Gerrard. Roy Hodgson, a Fabio Capello utódaként májusban kinevezett szövetségi kapitány fájdalma, hogy nem lehet ott a mérkőzés egy harmadik angol szereplője is a pályán: a portugáliai torna, illetve ez a meccs jelentette Wayne Rooney nagy bemutatkozását az elitben. (Az akkor még az Evertonból beválogatott csatár pályára lépésekor az Eb-történet legfiatalabb játékosa lett, csúcsát néhány nappal később Johan Vonlanthen megdöntötte, majd néhány napja a holland Jetro Willems tőle is elvette a csúcsot.)
Wayne Rooney 2012-re a Manchester United és az angol válogatott első számú játékosa lett – de fegyelmezetlensége miatt a torna első két mérkőzésén nem léphet pályára. Hiányzása nagy gondot jelent Hodgsonnak, még ha az édesapját gyászoló Jermain Defoe vissza is tért a csapathoz, s bevethető Carroll, Welbeck, Oxlade-Chamberlain és Walcott is. Nem Rooney az egyedüli hiányzó az angolok által legjobbnak ítélt 23-ból: Frank Lampard, Gareth Barry és Gary Cahill sérülése miatt nem utazhatott el a társakkal Lengyelországba, illetve Ukrajnába.
A felkészülési mérkőzések azt mutatják, az angolok valamelyest úrrá tudtak lenni a nehézségeken. Megnyerték mindkét találkozót, előbb a norvégokat győzték le 1-0-ra a Green – Jones (Kelly, 88.), Lescott, Jagielka, Baines – Milner, Parker (Walcott, 56.), Gerrard (Barry, 46.), Downing (A. Johnson 85.) – Young (Oxlade-Chamberlain 73.) – Carroll alakulattal, illetve Ashley Young látványos góljával, majd a Wembley-ben a belgák ellen nyertek 1-0-ra Danny Welbeck találatával, Hart – G Johnson, Cahill (Lescott, 19.), Terry (Jagielka, 70.), Cole – Milner, Gerrard (Henderson, 83.), Parker, Oxlade-Chamberlain (Walcott. 67.) – Young (Defoe, 66.) – Welbeck (Rooney, 53.) összeállításban. A donyecki összeállítás a második mérkőzésen látottra fog inkább hasonlítani.
A franciák a lisszaboni találkozó óta még kétszer játszottak az angolokkal és kétszer nyertek, mindent egybevetve 1997 óta, öt találkozón veretlenek az angolok ellen, az ötből ráadásul négyet meg is nyertek. A 2010-es világbajnoki kudarc után az új szövetségi kapitány, Laurent Blanc irányításával teljesen újjáépítették a válogatottjukat (noha természetesen akadnak a keretben olyanok, akik ott voltak Dél-Afrikában), s immár 21 mérkőzés óta veretlenek. Legutóbb a fehéroroszoktól kaptak ki, 2010 szeptemberében.
A keretük közel fele, 12 játékos légiós, a tucatnyi, de egyáltalán nem tucatszerű játékosból hét a Premier League élklubjaiban, a Manchester Cityben (Nasri, Clichy), a Manchester Unitedben (Evra), a Chelsea-ben (Malouda), az Arsenalban (Koscielny) és a Newcastle-ben (Ben Arfa, Cabaye) játszik A többiek közül akad az AC Milanból (Mexès), a Real Madridból (Benzema), vagy a Bayern Münchenből (Ribéry) beválogatott játékos – a névsor nagyon tekintélyes.
A franciák mindhárom felkészülési mérkőzésüket megnyerték az utóbbi három hétben. Az izlandiakkal még szoros meccset játszottak, de nyertek 3-2-re, az utolsó tíz percben fordítva, tartalékos összeállításban: Mandanda – Debuchy, Rami, Mexès, Evra – Cabaye (Diarra, 59.), Gourcuff (Ribéry, 75.) – Nasri (Martin, 60.) – Ben Arfa (Giroud, 59.), Benzema (Malouda, 60.), Menez (Valbuena, 60.).
A szerbek (2-0) már semmiféle gondot nem okoztak, a Lloris – Réveillère, Mexès (Rami, 72.), Koscielny, Clichy – Nasri, Malouda (Ben Arfa, 76.), Cabaye (Martin, 60.), M’Vila (Diarra, 7.), Ribéry (Menez, 61.) – Benzema (Giroud, 61.) csapatnak, az egyetlen gondot a sérülések jelentették, különösen M’Vila térdbajai adnak okot aggodalomra. Más kérdés, hogy a magyarokkal azonos vb-selejtező-csoportba sorsolt észtek ellen nem látszott a hiánya. A Lloris – Rami, Debuchy, Mexès, Evra – Nasri (Ben Arfa 73), Malouda (Martin 73), Diarra (Koscielny 65), Cabaye (Valbuena 51), Ribéry (Martin 65) – Benzema (Giroud 73) összetételű csapat, Franck Ribéry és Karim Benzema remeklésével 4-0-ra győzött.
Laurent Blanc, a szövetségi kapitány a napokban szerényen mondta: „A francia válogatott nem tartozik az európai elitbe”. De.
Franciaország-Anglia
Donyeck, 18.00 óra. Játékvezető: Nicola Rizzoli (olasz)
A várható kezdőcsapatok
Franciaország: Lloris – Debuchy, Rami, Mexès, Evra – Cabaye, Alou Diarra, Malouda – Nasri, Benzema, Ribéry
Anglia: Hart – Johnson, Terry, Lescott, A. Cole – Milner, Gerrard, Parker, Downing – Welbeck, Young
InfoRádió