Leadták voksukat vasárnap a magyar pártok elnökei a romániai önkormányzati választásokon.
A voksoláson három magyar párt – a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), a Magyar Polgári Párt (MPP) és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) – mintegy 15 ezer jelöltet indított.
A magyar pártelnökök már a nap első felében leadták voksukat, és polgártársaikat is arra bátorították, járuljanak az urnák elé, mert most van alkalmuk beleszólni a közösség sorsának alakulásába.
Toró T. Tibor, az EMNP elnöke Temesváron adta le voksát délelőtt tíz órakor.
„Az új egységre szavaztam. Minden magyar párt jelöltjére adott szavazat a magyarságot erősíti, a magyarság új egységét erősíti” – mondta az EMNP elnöke az MTI-nek, a szavazóhelyiségből való távozásakor.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a Hargita megyei Csíkkarcfalván szavazott 12 órakor.
„Arra számítunk, hogy június 10-én este urnazárás után elmondhatjuk azt, hogy a RMDSZ-nek egy erős önkormányzati csapata lesz, a 2008-as eredményekhez hasonlóan azt gondolom, hogy lesz közel 200 polgármesterünk, lesz néhány ezer – több mint kétezer – önkormányzati tanácsosunk, és elkezdhetjük azt az újabb mandátumot, amely az építkezés folytatását, az új terveknek a megvalósítását jelenti” – mondta a voksolást követően újságíróknak nyilatkozva az RMDSZ elnöke.
Szász Jenő, az MPP elnöke kora délután, Székelyudvarhelyen adta le szavazatát.
„Arra számítok, hogy a székely főváros győzedelmeskedik, hogy holnaptól fővárost építhetünk, amire valamennyi székelyudvarhelyi büszke lehet, és valamennyi székelyföldi ember föl tud rá nézni” – mondta az MTI-nek az MPP elnöke, aki városa polgármesteri tisztségére pályázik.
Délelőtt tíz óráig a választási névjegyzékben szereplő 18 millió 300 ezer választópolgár 9 százaléka adta le voksát, az erdélyi megyékben – köztük a jelentős magyar lakossággal rendelkező Hargita, Kovászna, Maros, Szatmár, Bihar, Szilágy és Kolozs megyében is – a részvétel elmaradt az országos átlagtól.
Romániában egyfordulós voksoláson választják meg vasárnap az ország csaknem 3200 településének polgármesterét és önkormányzati testületének tagjait. A helyi idő szerint 21 óráig tartó voksoláson döntenek a polgárok a megyei közgyűlés összetételéről, illetve elnökének személyéről is.
Forrás: mti