A parlamentben az azonnali kérdések során több ellenzéki képviselő kérdezte a kormányfőt.
Harangozó Tamás (MSZP) azt kérdezte a miniszterelnöktől, hogyan lehet, hogy Pintér Sándor belügyminiszter volt biztonsági cége nyerte el több állami vállalat épületeinek őrzését. Orbán Viktor válaszában visszautasította, hogy a szocialista politikus – szerinte – üzleti csoportok érdekében szólal fel a parlamentben. A miniszterelnök szerint egy olyan párt képviselője, amely az elmúlt négy évben „kilopta az ország szemét, tönkretette az országot és sportot űzött a korrupcióból” az egy ilyen ügyben ne vonjon felelősségre senkit.
Vona Gábor (Jobbik) azt kérdezte a miniszterelnöktől, hogy szerinte létezik-e Magyarországon cigánybűnözés, megélhetési gyermekvállalás, illetve az etnikai robbanás veszélye. Orbán Viktor válaszában leszögezte: szerinte a cigánykérdés nem misztikus kérdés, ugyanolyan gyakorlati kérdés, mint bármely más probléma. Orbán Viktor hangsúlyozta: a kormány olyan átszervezésen dolgozik, amely „figyelembe veszi az összes magyar realitást, így azt is, hogy nagy számú cigány kisebbség él velünk együtt.” Vagyis figyelembe kell venni az oktatási, foglalkoztatási, közbiztonsági problémákat is – tette hozzá.
Vágó Gábor (LMP) azt kérdezte, hogy mikor lesznek már egyéni számlák, illetve miből lesz megfelelő megélhetést biztosító alapnyugdíj. Orbán Viktor kormányfő hangsúlyozta: egyelőre szó sincs koncepcióról. A kormány kétszer tárgyalta a nyugdíjkérdést és még fogja is, de még nincs elfogadott tervezet sem. Hangsúlyozta: a kormány célja, hogy nyugdíjat csak a nyugdíjkasszából fizessenek ki és a nyugdíjkasszából csak nyugdíjat fizessenek ki. Vágó Gábor szerint a kormány nem jobb gazdája a nyugdíjbefizetéseknek, mint a magánnyugdíjpénztárak voltak. Ezt a kijelentést Orbán Viktor „élesen” visszautasította.
Balczó Zoltán (Jobbik) azt kérdezte a miniszterelnöktől, hogy hogyan tervezi a multinacionális vállalkozások közteherviselésbe való bevonását a válságadók kivezetését követően, 2013-tól. Orbán Viktor válaszában elmondta: a válságadókat azért vezette be a kormány, „mert Magyarország az összeomlás szélén állt”, de reméli, hogy 2013-ban ez a helyzet megváltozik. A kormányfő elismerte, hogy „ez egy brutális mértékű adóforma volt.” ennek a rendszernek a részleteit most próbáljuk meg kidolgozni. A miniszterelnök leszögezte: a részletek kidolgozása zajlik, de a 2013-as költségvetés vitájában kell erre részletekbe menő választ adni.
MTI