Varga Zoltán „Az önkormányzatiság megszüntetése felé haladunk?” című interpellációja Pintér Sándor belügyminiszterhez.
Nemrégiben a frakciók megkapták a Belügyminisztérium koncepcióját, amely átalakítaná az önkormányzati rendszert Magyarországon. Az önkormányzatok nem szent tehenek hazánkban: a rendszer finanszírozása, működése sok helyen zavaros, nem egyértelmű az állami és helyi önkormányzati feladatok szétválasztása, magas az önkormányzati adósságállomány is. Röviden tehát akkor is üdvözlendő a reform szándéka, ha a Fidesz – hogy az önök mantrájával éljek – az elmúlt nyolc évben kitartóan akadályozott minden erre irányuló törekvést, nemzethalált és a tradicionális jogkörök eltiprását vizionálva.
Azonban a koncepcióban rengeteg olyan elem van, amellyel még javaslat szintjén kell vitatkozni. Az első, hogy a koncepció az önkormányzati és állami feladatok, illetve a fővárosi kerületek és a város vezetése kapcsán egymásnak homlokegyenest ellentétes ötleteket is megfogalmaz. Ebből egyetlen dolog válik világossá: az, hogy a Fidesznek nyolc év ellenzékben nem volt elegendő arra, hogy bármit is gondoljanak az önkormányzati rendszerről. Ezt erősítik meg azok a hírek, amelyek azt mondják, hogy a kormány elképzelése fényévnyi távolságra van a frakció elképzelésétől.
Számunkra érthetetlen, hogy a kormányhivatalok erősítésén kívül – ami megint csak a hatalom kormányhoz rendelését szolgálja – miért nincsen egyetlen világos és egyértelm ű irányt jelző javaslat sem az anyagban. Az önkormányzati és állami feladatok szétválasztása szintén jó irány, de ha a 2000 fő alatti települések hivatalait megszüntetik, az egyenl ő lesz a falurombolással, ráadásul erről ismételten egy szót sem ejtettek a választások el őtt – reméljük, most nem egyéni képviselői indítvány útján fogják beadni a törvényt, hogy legalább a törvénytervezetről lehessen egyeztetni az érintettekkel. Elfogadhatatlan az iparűzési adó részleges elvonása, amellett, hogy sok helyen ez jelent fedezetet a hitelek finanszírozásához, ugyanígy elfogadhatatlan rákényszeríteni a helyi önkormányzatokat új helyi adók bevezetésére vagy az adók emelésére, ami a lakossági terhek mértéktelen emelkedéséhez vezethet.
Most az önkormányzatokon keresztül szorít meg a megszorításokat elvből ellenző kormány.
Tisztelt miniszter úr!
Van elképzelése a kormánynak arról, hogyan akadályozzák meg, hogy a lakossági terhek súlyosan emelkedjenek az intézkedések következtében? Van arra magyarázatuk, hogy miért növelik a megyei és járási kormányhivatalok jogkörét, miközben a demokrácia egyik legkomolyabb vívmányát, az önkormányzatiság elvét gyengítik, természetesen azon kívül, hogy minden létező hatalmat magukhoz kössenek? Meg tudják mondani, hogyan lesz olcsóbb és hatékonyabb egy olyan rendszer, amelyben nem helyi szinten születnek meg a döntések? Es végül: van önmagának nem ellentmondó elképzelésük arról, mi lesz Budapest közigazgatásával?
mszp.hu