Close

Tudomány és innováció nélkül nincs erős Európa

Tudomány és innováció nélkül nincs erős Európa, ezért a kutatás-fejlesztés különleges figyelemben részesült a magyar uniós elnökségi programban – hangsúlyozta Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter, a Nemzeti Kutatási, Innovációs és Tudománypolitikai Tanács elnöke az Európai Kutatási Tanács (ERC) hétfői budapesti konferenciájának megnyitóján a Magyar Tudományos Akadémián.

A Csúcseredmények ösztönzése az európai kutatásokban elnevezésű tanácskozásra, amelyet az ERC és az MTA szervezett, Magyarország Európai Uniós elnöksége kapcsán került sor Budapesten.
Navracsics Tibor kiemelte, az erős Európa volt a magyar uniós elnökség mottója. Hangoztatta: felfogásában az erősebb Európa a mainál mind gazdaságilag, mind társadalmilag, mind közigazgatásilag versenyképesebb Európát jelent. Az Európai Bizottság által közreadott 2011-es versenyképességi jelentés szerint amennyiben kontinensünkön folytatódnak a jelenlegi trendek, Kína 2014-re megelőzi az uniót a kutatás-fejlesztés költségráfordításában. Az Egyesült Államok még mindig harmadával jobb teljesítményt nyújt a kutatási és fejlesztési „kiválóság” területén.  
„Amennyiben gyökeresen nem változtatjuk meg a kutatási és az innovációs politikát mind a kormányzatok, mind az EU szintjén, hamarosan lemaradunk a globális versenyben” – fogalmazott Navracsics Tibor, méltatva az ERC fiatal és tapasztalt kutatókat segítő ösztöndíjprogramját, amely pályázati rendszerben nyújt támogatást kontinensünk legtehetségesebb tudósainak. Eddig 31 magyar nyerte el ezt a támogatást, közülük 21 hazai intézményekben folytatja kutatásait, s az ösztöndíj révén 26 millió eurót hoztak az országba. További 10 magyar kutató 6 uniós tagországban végezheti a támogatásnak köszönhetően kutatásait.
Kroó Norbert, az ERC Tudományos Tanácsának magyar tagja elmondta, hogy második alkalommal rendeznek valamely EU-tagország elnökségéhez kapcsolódó konferenciát az ERC IDEAS (Ötletek) című programjának bemutatására. 2007-ben indították az európai „intelligens agyelszívás” programját, amelynek keretében kétféle ösztöndíjrendszerrel támogatják a fiatal és tapasztalt kutatókat. A tudósok az elnyert támogatást valamely uniós tagországban kötelesek felhasználni. Az EU VII. kutatási keretprogramjában (2007-2013) 7,5 milliárd eurót fordíthattak a projektre.
Pálinkás József, az MTA elnöke köszöntőjében kiemelte, hogy a felfedező kutatásokat előmozdító IDEAS-program a kutatás szabadságát biztosítja a legtehetségesebb tudósoknak.
Az MTA elnöke emlékeztetett az Akadémia által 2009-ben indított Lendület-programra, amely a tehetséges magyar kutatók hazahívását és itthon tartását célozza. Az idén harmadszor kiírt pályázatot a 600 millió forintos kormányzati támogatásnak köszönhetően immár az egyetemekre is kiterjesztették,
Máire Geghegan-Quinn, az EU kutatási főbiztosa videoüzenetében az ERC-programot igazi európai sikertörténetnek nevezte. Az Európai Kutatási Tanácsnak elsődleges szerep jut abban, hogy kontinensünk „innovatívabb” hely legyen. „Az ERC támogatásával megszülető ideák (ötletek) a társadalmi és technológiai innovációt mozdítják elő, amelyek, ha sikeresen alkalmazzák, hihetetlen gazdasági előnyökkel járnak majd Európa számára” – fogalmazott a főbiztos.

MTI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top