Nem az a célunk, hogy konkrét személyekre koncentráljunk, hanem az elmúlt nyolc év azon ügyeire, ahol jelentős közpénzek tűntek el – hívta fel a figyelmet a fidesz.hu-nak adott interjújában Budai Gyula. Az elszámoltatási kormánybiztost elsősorban az úgynevezett „filozófus-ügy” nyomán kialakult felfokozott médiavisszhang lepte meg. Mint fogalmazott, eddig érinthetetlennek tűnő értelmiségi rétegről derült ki, hogy gyarlóak. Budai Gyula elvileg 2012 novemberéig tölti be pozícióját, ám véleménye szerint ez az idő kevés ahhoz, hogy felkutassa az összes visszaélést.
– Sokan Keller László munkásságával hasonlítják össze tevékenységét, igaz a közpénzügyi államtitkár végül nulla találattal zárta munkásságát. Míg Keller láthatólag személyekre koncentrált, addig Ön elsősorban ügyeket vizsgál. Minek köszönhető ez a szemléletbeli eltérés?
– Lényeges különbség köztem és Keller László között, hogy jogászi múlttal rendelkezem. Ügyészként és ügyvédként közel húsz éve pályán vagyok, így komoly rálátásom van arra az igazságszolgáltatási rendszerre, amely jelenleg Magyarországon működik. Emellett nem az a célunk, hogy konkrét személyekre koncentráljunk, hanem az elmúlt nyolc év azon ügyeire, ahol jelentős közpénzek tűntek el. Nem vezetek statisztikát, mint Keller László. Mi ügyeket vizsgálunk, és ezekben tesszük meg a szükséges jogi lépéseket. Teljesen más személetben dolgozunk.
Keller Lászlónak nem volt jogász végzettsége, közpénzügyi államtitkárként inkább ámokfutást hajtott végre. Kapott egy politikai utasítást, amelynek végrehajtása pusztán egyetlen célt szolgált, hogy az akkori hatalom profitálni tudjon belőle. Még azon az áron is, hogy esetlegesen teljesen alaptalan vádakat fogalmaznak meg bizonyos személyekkel szemben. Ne felejtsük el például a Millenáris Kht. vezetőjének, Berkecz Máriának meghurcoltatását. De ezen kívül számtalan olyan ügyet említhetnék, amelyekben a közpénzügyi államtitkár mellé fogott.
– Hányan vizsgálják az elmúlt két ciklus gyanús ügyeit, és hogyan bírják a folyamatos terhelést?
– Velem együtt összesen heten alkotjuk a kormánybiztosi csapatot, és mindenkinek megvan a maga területe. Valaki kizárólag az állami földeladásokra koncentrál, mások pedig éppen a Honvédelmi Minisztériumot érintő visszaélésekkel foglalkoznak. Rengeteg ügyünk van, némelyeket mi magunk indítunk el, de számos magánember keres meg bennünket levélben is a jogorvoslati lépések lehetőségeit fontolgatva. Minden megkeresés iktatásra kerül, és az esetlegesen induló eljárásról, jogi konzekvenciákról megfelelő tájékoztatást adunk. Igaz, sok esetben a beadványok nem jól irányzottak és nem lényegre törőek. Amennyiben nem vagyunk érintettek, úgy a megfelelő hatáskörrel rendelkező szervezethez továbbítjuk a dokumentumokat.
Jelen pillanatban harminc olyan ügyet ismer a nyilvánosság, amiben eljárás folyik, ezen kívül ötven kiemelt ügyben vizsgálódunk. Az államot minimum több mint tízmilliárdos kár érte az elmúlt két ciklus során. Csak az elmúlt négy hónapban 150 bejelentés érkezett, ami komoly feladat hárít ránk.
– Melyik ügy vizsgálódásának eredményei lepték meg leginkább?
– Egyértelműen a filozófusok pályáztatásának története volt a legmegdöbbentőbb. Ez az értelmiségi réteg korábban burokban élt, szinte meg sem lehetett őket érinteni. Azonban mára kiderült: ők is emberek, akik hibázhatnak. Ez olyan horderejű ügy volt, amely nemcsak a hazai, de a nemzetközi sajtót is izgalomba hozta. Nem véletlenül, ugyanis Európában sem volt ezidáig rá konkrét precedens, hogy ilyen jellegű pályázatok vizsgálatát valaki felvállalta volna. Mi nemcsak felvállaltuk ezeknek a morális és jogi szempontból egyaránt kifogásolható szerződéseknek, hangsúlyozom: támogatási szerződéseknek – hiszen nem esztétikai természetű, illetve szakmai szempontú vizsgálatot végeztünk – az áttekintését, hanem megtettük a szükséges lépéseket is.
Sukoró, az Álomsziget, a Moszkvai Nagykövetség és a washingtoni konzulátusok ügyeiről már korábban is hallhattunk. Ugyan nem láttunk bele a részletekbe, komoly meglepetést mégsem okoztak, nem úgy, mint a filozófusi pályázatok esete. Az Innovációs Alapból komoly összegek kerültek kiutalásra, több esetben olyan munkákra, melyeknek eredményessége sok esetben megkérdőjelezhető. Milliárdok folytak el szakmailag megalapozatlan pályázatokra, miközben az arra érdemes kutatások háttérbe szorultak, mivel a pályázók nem kívántak az aktuális politikai elit köreinek elvtelen kiszolgálóivá válni!
A teljes interjút ide kattintva olvashatja el!
fidesz.hu
Lásd még: