A héten hozták nyilvánosságra a Nemzeti Drogstratégia tervezetét. A szöveg egyelőre munkaanyag, bárki által elérhető és véleményezhető, de máris éles vitákat generált, hiszen szigorúbb drogpolitika kialakítását tűzte ki célul. A Családháló Grezsa Ferenccel, a tervezetet létrehozó munkacsoport vezetőjével beszélgetett.
A héten napvilágot látott a Nemzeti Drogstratégia 2011 nevet viselő munkaanyag. A 39 oldalas tervezet a 2009-ben elfogadott drogstratégiát váltaná, de elfogadását konzultáció előzi majd meg. A kormány elé várhatóan egy háromlépcsős szakmai egyeztetés után kerül majd a végleges szöveg december elején, ezután az Országgyűlés szavaz majd az ehhez kapcsolódó határozatról – ezt kedden jelentette be a Téglásy Kristóf, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkárságának ifjúságügyi főosztályvezetője. Addig is drogstrategia.hu weboldalra bárki megteheti észrevételeit, ezenkívül az államtitkárság levélben fordult a társadalmi, egyházi és civil szervezetekhez az anyaggal kapcsolatban, illetve konzultációs napokat is szerveznek, ahol a stratégiát előkészítő munkacsoport találkozik a különböző szakmai és civil szervezetek vezetőivel.
A hétfőn megjelent drogstratégia elsősorban szemléleti fordulatot jelent – mondta el a Családháló megkeresésére Grezsa Ferenc, a tervezetet létrehozó bizottság vezetője. Míg a korábbi stratégiák fókuszában a drogprobléma és annak megnyilvánulásai álltak, addig az új munkaanyagban az egészség és az egészséges élet támogatása szerepel középpontban. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy nem törődünk azokkal, akiknek drogproblémája van, de azzal is foglalkozni kell, hogy minél több ember tudjon olyan feltételek között élni, amelyben megőrizheti egészségét.
A stratégia egészségfejlesztő részében fontos szerepet szán a család színterének is. Ezzel kapcsolatban Grezsa Ferenc úgy fogalmaz, hogy a család komoly védő tényező, de ugyanakkor rizikófaktor is lehet. Ezért aztán olyan, egymásba kapcsolódó programokra van szükség, amelyek idejében segítséget nyújthatnak – akár már a házasságra készülőknek vagy a kisgyermeküket nevelőknek. Ez gyakorlatilag mentálhigiénés programokat jelent, amelyek segítenek eligazodni a családoknak a gyermeknevelés általános kérdéseiben is.
A szakértő szerint a drogstratégia nem nyújthat segítséget a családban fellépő más jellegű problémákra, mint például az alkohol vagy akár a szülők feszültsége, de ezek szoros összefüggésben vannak egymással, így egy drogstratégia csak egy megfelelő alkoholstratégia és mentálhigiénés program mellett lehet hatékony. Grezsa Ferenc ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a most megjelent stratégia csupán irányokat és alapelveket fogalmaz meg, nem pedig konkrét akciókat, munkaprogramokat. Ezek meghatározására azt követően kerülhet sor, hogy a határozatot a Parlament elfogadja.
A cikk továbbolvasásához kattintson ide!