Close

A bíróság Verókék vagyonát vigyázza

Kékesi Tibor, Verók István és Fürst György vádlottak. Egy tanú szerint az alpolgármester, Fürst volt a valódi vezető és az ingatlanügyek értelmi szerzője, ám azért lett Verók a polgármester, mert neki fotogénebb az arca.

Elutasította a Fővárosi Bíróság a VI. kerületi önkormányzat keresetét, amelyben még januárban kezdeményezték, hogy a terézvárosi vagyonvesztés miatt a megvádolt szocialista és szabad demokrata képviselők magánvagyonát helyezze zár alá a bíróság az okozott károk megtérülése érdekében. Verók István volt szocialista polgármestert és társait a Fővárosi Főügyészség hűtlen kezeléssel vádolja az Andrássy út 47. alatti palota törvénytelen eladása miatt. Az okozott kár ennél az ingatlannál 127,8 millió forint a vádirat szerint. A főügyész Verókra és tettestársaira – köztük Fürst György volt MSZP-s alpolgármesterre és Kékesi Tibor volt szocialista parlamenti képviselőre – börtönbüntetést kért a december 5-én kezdődő büntetőeljárásban. Hassay Zsófia (Fidesz) jelenlegi polgármester lapunknak az ítélet hallatán megjegyezte, a Fővárosi Ítélőtáblán fellebbezést nyújtanak be a vádlottak vagyonának zár alá helyezéséért. Hassay emlékeztetett: a BRFK további száz ingatlan eladása kapcsán nyomoz Verókék után, az okozott kár tehát több milliárd forint is lehet.

A VI. kerületi önkormányzat keresetében a vádlottak tizenkilenc ingatlanjának és tizenöt gépkocsijának a zár alá helyezését kérte a bíróságtól. A vagyonfelderítés csak a megvádoltak saját neve alatt futó vagyontárgyakra terjedt ki. A listán egyébként szerepelt Fürst György vitorlása, 2009-ben lízingelt Aston Martin gépkocsija, kilenc cégének üzletrésze és Verók István Dunakeszin lévő családi háza. A bíróság a zár alá vételi kérelmet azzal utasította el, nem kell attól tartani, hogy a terheltek a vagyontárgyaiktól meg akarnak szabadulni, így a polgári jogi igény biztosítása az önkormányzatot ért kár megtérülésekor nem forog majd veszélyben.
„Megállapítható, hogy valamennyi, a nyomozásban felderített vagyontárgy tulajdoni viszonyaiban nem történt változás” – így a bíróság végzése.

Lászay János volt VI. kerületi képviselő – aki a feljelentést tette az Andrássy 47. miatt – tanúkénti kihallgatásán egyébként azt mondta: „Verók Istvánnak nem volt ellenvetése az ingatlanok eladásánál, bár a polgármester néma személy volt, a döntéseket Fürst György hozta. Csak azért nem ő lett a polgármester, mert neki nincs olyan jó fotogén arca, mint Veróknak.”

Lászay szerint tehát az ügyletek igazi éceszgébere Fürst volt.

A milliárdos értékű ingatlanokat úgy adták el Verókék – vallotta az ügyészségen Bicsak Ágnes volt VI. kerületi képviselő –, hogy sok esetben faxon vagy e-mailben érkezett a „levélke”, amelyen a cég neve és a felajánlott vételár volt olvasható, az aláírás már kevésbé vagy egyáltalán nem. „Furcsa volt – mondta Bicsak Ágnes –, hogy sok esetben három nappal a képviselő-testület ülése előtt érkezett csak meg a vételi szándéknyilatkozat, mégis három napon belül elkészült az értékbecslés, amely mindig valamivel kisebb összegű volt, mint a vételi ajánlat.”

Magyar Hírlap/Bán Károly

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top