Close

MSZP: Orbán vezette válságba az országot

Az MSZP elnöke szerint Orbán Viktor vezette válságba Magyarországot, az ország jelenlegi helyzetéről az egykulcsos adóra épülő gazdaságpolitika tehet. Mesterházy Attila keddi sajtótájékoztatóján arra szólította fel a kormányfőt, mondja meg, milyen megszorításokra készül.

    Mesterházy Attila azt mondta: bár a miniszterelnök a nemzetközi pénzügyi-gazdasági helyzetet okolja amiért Magyarország válsághelyzetbe jutott, ezért valójában a kormányfő és Matolcsy György „dilettáns gazdaságpolitikája” a felelős.
    Szavai szerint bebizonyosodott, hogy az egykulcsos adórendszer megbukott, nem segíti a gazdaság, a fogyasztás és a foglalkoztatottság növekedését, s ezt már jobboldali közgazdászok is belátták. Minden elemző arról beszél, hogy az egykulcsos adó fenntarthatatlan és kárt okoz Magyarországnak – jelentette ki.
    Az MSZP elnök-frakcióvezetője Orbán Viktor hétfői, a külföldön dolgozó magyar diplomaták előtt elmondott beszédére reagált így. A miniszterelnök egyebek mellett arról beszélt, hogy Magyarország nagyon komoly veszélyhelyzetbe sodródott az elmúlt három hónapban az euróválság miatt, ezért az ősz nehéz, a szuverenitásért folytatott küzdelemmel teli időszak lesz, ha ugyanis Magyarország visszasodródik a görög útra, pénzügyi spekulánsok elveszik szuverenitását. Megjegyezte, ennek elkerüléséhez ősszel több gazdasági intézkedésre lesz szükség, és a várható kihívások elől a kabinet nem kíván „félreugrani”, legyen szó a devizahitelesek kérdéséről, a költségvetésről, a köz- és a felsőoktatás átszervezéséről vagy a „magyar állam hosszú távon fenntartható méretűvé” igazításáról, megújításáról.
    Mesterházy Attila ezzel összefüggésben elmondta: nem az ország szuverenitása, hanem az emberek megélhetése, munkahelye és nyugdíja van veszélyben. Felszólította a kormányfőt, adjon választ arra, hogy milyen megszorításokra készül, és nevezze meg, melyek azok a feladatok, amelyek ellátásából az állam kivonulhat.    
    Kovács László, az MSZP alelnöke a külképviselet-vezetői értekezleten elhangzottakat úgy értékelte: eredménytelen gazdaságpolitika, „romokban lévő demokrácia és jogállam”, kiszámíthatlan külpolitika mellett a diplomaták tájékoztatása, felkészítése sem lehet sikeres. Azt is mondta, jelzésértékű, az ország elszigetelődését mutatja, hogy Orbán Viktort egy évvel hatalomra kerülése után sem fogadták az Egyesült Államokban.
    A volt külügyminiszter és uniós biztos felhívta a figyelmet arra, hogy amíg Orbán Viktor most nemzetközi körülményekre hivatkozik, a 2008-as pénzügyi válság idején mindenért a baloldali kormányt okolta. Hozzátette: szembetűnő, hogy a másik három visegrádi államra nem gyakorol a magyarországihoz hasonlóan kedvezőtlen hatást az euróövezeti válság.
    Orbán Viktor egyes megfogalmazásai sajnos külpolitikai irányváltást vetítenek előre – kifogásolta Kovács László, példaként említve, hogy Kínára és Oroszországra szövetségesként tekint a kormány. A külpolitikai fogalomrendszer pontos használata nem generációs kérdés: a gazdasági együttműködés érdekalapú, a szövetség mindig értékalapú – jegyezte meg, utalva a misszióvezetői értekezleten a kínai kapcsolatokról feltett kérdésére adott miniszterelnöki válaszra.
    Elismerően szólt Kovács László ugyanakkor Martonyi János külügyminiszter beszédéről, mindenekelőtt annak az európai integráció erősítéséről szóló fejtegetéséről. Kitért viszont arra, hogy a külpolitikai stratégia megalkotásával a kormány elkésett, azt már ellenzékben el kellett volna készítenie a Fidesznek. Ezzel kapcsolatban azt mondta: az MSZP partner a stratégia megvitatásában, de nem partner a külpolitikai irányváltásban.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top