KODÁLY KÖZPONT (Pécs, Breuer Marcell sétány 4.)
2011. szeptember 10. 19.00
BOBAN & MARKO MARKOVIĆ ORKESTAR
Szervező: Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft.
A világszerte ünnepelt szerb zenész, Boban Marković ezúttal fiával, Markóval lép színpadra, hogy trombitajátékukkal elbűvöljék közönségüket.
Jegyinformáció: www.kodalykozpont.hu
2011. szeptember 15. 19.30
ÉVADNYITÓ HANGVERSENY
Szervező: Pannon Filharmonikusok
Évadkezdés Kodály, Dvořak és Csajkovszkij jegyében.
Közreműködik Deák Márta hegedűművész, vezényel Bogányi Tibor.
Belépőjegy: 3990, 3490, 2990 Ft
2011. szeptember 16. 19.30
„ZENÉJÜKKEL ÁTTÖRTEK MINDEN HATÁRT”
A Liszt Ferenc Kamarazenekar és a Budapest Klezmer Band közös koncertje
Szervező: Magyar Zsidó Kulturális Egyesület
Társszervező: Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft.
A hangversenyen Liszt Ferenc, Bartók Béla, Weiner Leó és Jávori Ferenc műveinek keresztmetszetében kísérhetjük figyelemmel a román, székely, zsidó dallamok magyar zenét megtermékenyítő hatását, és megtörténik Jávori Ferenc „Emlékek, álmok – Munkácsi kincseim” című új alkotásának ősbemutatója is.
Belépőjegy: 3500 és 2900 Ft
2011. szeptember 19. 19.00
HALLÓ! HALLÓ! A HOT JAZZ BAND LEMEZBEMUTATÓ KONCERTJE
Szervező: Pécsi Kulturális Központ
A Hot Jazz Band a telefon hőskorát idézi meg, az időszakot, amikor még telefonközpontos kisasszonyok kapcsolták az ügyfeleket…
Belépőjegy: 2000 és 1500 Ft
2011. szeptember 24. 19.00
XV. EURÓPAI BORDALFESZTIVÁL – GÁLA és Villányi Prémium Bormustra
Szervező: Pécsi Kulturális Központ
Fellép: Boghes Ammentos – (Szardínia) Olaszország, Minores Cantores (Lengyelország), Acapella Keller (Ausztria), Quintet Quercus (Szlovénia), Happy Singers (Wales), Fehérvári Férfikar, Zengő Együttes, Pécsi Szimfonietta, Pécsi Ércbányász Koncert Fúvószenekar és a Bartók Béla Férfikar
A gálaműsor előtt 16.30-tól lesz a Villányi Prémium Bormustrára, 16 kiváló borász részvételével.
Belépőjegy: 3500 Ft (kombinált belépő I. hely, koncert borkóstolóval), 3000 Ft (Kombinált belépő II. hely, koncert borkóstolóval), 2000 Ft (Koncert belépő I. hely), 1.200 Ft (Koncert belépő II. hely), 3.000 Ft (Borkóstoló belépő) itt csak jegyárat
2011. szeptember 25. 19.00
KALÁKA – KÁNYÁDI
Szervező: Pécsi Kulturális Központ
Kaláka koncert elképzelhetetlen Kányádi-dalok nélkül. Hét évvel ezelőtt az akkor hetvenöt éves Kányádi Sándort egy CD-vel köszöntötte az akkor 35 éves Kaláka. A dalok azóta nem változtak. Az esten a kolozsvári költő versein túl néhány jiddis népdal is elhangzik majd, melyek fordítója ugyancsak Kányádi Sándor volt.
Az est vendége: Kányádi Sándor
Belépőjegy: 2000 és 1000 Ft
MŰVÉSZETEK ÉS IRODALOM HÁZA (Pécs, Széchenyi tér 7-8.)
szeptember 4.-én 9.00-14.00: Bányász napi programok: filmvetítések; kiállítás és vásár; fórumbeszélgetés
szeptember 12-19.: Újratervezés, katasztrófák utáni újjáépítések Magyarországon és a nagyvilágban c. vándorkiállítás – Az utóbbi 25 év legismertebb természeti katasztrófáit, és az azokat követő újjáépítéseket dokumentálja
szeptember 14., 18.00: Forgó György és Körtesi András zongoraestje – hangversenysorozat Liszt Ferenc születésének 200. évfordulója alkalmából
szeptember 20., 17 órától – október 12.: Rényi Krisztina meseillusztrációi
(szeptember 21. 19.00-20.00: Középkori koncert aradi fellépőkkel – Örökség Fesztivál szabadtéri programjának esőhelyszíne)
szeptember 22., 19.00: Válogatott rögtönzéseim: Sándor György humoralista előadása (Határon Túli Magyarok Fesztiválja)
szeptember 28. 19.00: Kolcsár József előadásában: J. D. Salinger: A Zabhegyező monodráma (Határon Túli Magyarok Fesztiválja)
szeptember 30 – okt. 1.: Mesés 7vége
CELLA SEPTICHORA LÁTOGATÓKÖZPONT
Augusztus 26. – szeptember 18.
Romvári Márton festőművész – „Az anyag negyedik halmazállapota” c. kiállítása
Romvári Márton képzőművész a negyedik, azaz a plazma halmazállapotot járja körbe új kiállításán. „Az anyag negyedik halmazállapota” című tárlat „ősbemutató”, hiszen a legtöbb közszemlére bocsátott alkotás (öt kivételével) idén nyáron készült. A több mint harminc kiállított műtárgyat egy különleges, dobozra vetített animáció egészíti ki.
Szeptemberi programok
Múzeumpedagógia
– gyermek-tárlatvezetések: 2011 szeptemberétől tervezzük gyermek-tárlatvezetések megszervezését. Hathetes felkészülés során Pozsárkó Csaba bemutatja a pécsi ókeresztény temetőt diákoknak, akik közül a legjobbak már önálló idegenvezetőként tarthatnak tárlatvezetést a fiatalabb korosztálynak, így jobban felkeltve az érdeklődést. Általános iskolások számára.
Kulturális Örökség Napjai (szeptember 17-18.)
Három programmal jelentkezünk:
1. ingyenes látogatás mindkét napon a pécsi világörökségi helyszíneken, (Cella Septichora Látogató Központ, Ókeresztény Mauzóleum, Apáca utcai helyszínek) MINDKÉT NAP 14 és 18 óra között ingyenes a látogatás, – tárlatvezetés nincs, 14 óráig normál jegyárakkal működünk.
2. ingyenes látogatás mindkét napon a Zsolnay Mauzóleumban – MINDKÉT NAP 14 és 18 óra között ingyenes a látogatás, – tárlatvezetés nincs, 14 óráig normál jegyárakkal működünk.
3. Egy helytörténeti séta: A szőlő, mint ősi szimbólum Pécs történetében. 2011. szeptember 17. (szombat) Kulturális Örökség Napjai:
Vallási ünnepeink természeti változásokon alapulnak, lényegüket ma is a természet és az ember képi élményének egysége adja meg.
Már az ókori görögök is együtt ünnepelték a föld termékenységének kezdetét a gabonával és a szőlővel. A bort Dionüszosz a tűzben született istenség képviselte, akit eső dajkált, ahogyan a szőlőfürtöket megérleli a lángoló forróság, és ahogyan a víz élteti a tőkét. Ő a szőlőtőke, melyet úgy metszenek meg, hogy minden ágát levágják, csupán a puszta tő marad (szellemi szőlőtő), amely télen teljesen halottnak látszik, de újra és újra feltámad és visszajön. A szőlő a Föld jelképeként máig megőrizte bujaságra, vidámságra, örömre, a barátságra (szilfára felfutó szőlő) és őszre utaló jelentését is. A természet körforgására, az évente megújuló életre (természet) vonatkozó jelentéstartalma a későbbiek során kibővült, új tartalommal telítődött és az ókereszténység szimbolikájában a szőlő az Élet fájává lényegült át.
16.00-16.45: A szőlő- és borkultúra a magyarság történetében:
Dr. Majdán János előadása a Művészetek és Irodalom Házában
Ezt követően olyan helyszíneket látogatunk meg Pécsett, ahol a szőlőmotívum feltűnik: (Megyeháza, Nagy Lajos Gimn., Szerecsen Patika, Székesegyház, Barbakán, a legöregebb szőlőtőke a Papnövelde utcában stb.)
Idegenvezetők: Szakács Péter, Kálóczi Lola
Útvonal:
16.45: Szerecsen patika
17.00: Tüke kút
17.15: Városháza, Megyeháza
17.45: Papnövelde
18.10: Székesegyház
18.20: Barbakán
18.30-19.00: Cella Septichora – Korsós sírkamra —– interaktív sajt- és borkóstoló: Vylyan pincészet (Iványi Emese)
PÉCSI GALÉRIA
ZSOLNAY NEGYED:
‘MESTEREK / MASTERS’ (2011. augusztus 29 – október 2.)
A működését a Zsolnay Negyedben is folytató Pécsi Galéria belső terének egyik falán avatják fel azt a ‘dicsőségtáblát’, amely a rangos állami művészeti díjban részesült, Pécshez kötődő, itt tanító neves ipar- és képzőművészek, valamint építészek munkásságát, illetve személyét hivatott megörökíteni. A falon olyan, Kossuth-, Munkácsy-, Ferenczy Noémi-, Ybl-díjas, vagy Kiváló és Érdemes Művész kitüntetéssel rendelkező alkotók kapnak helyet, akik a nagyvilágban öregbítették városunk hírnevét.
SZÉCHENYI TÉRI GALÉRIA:
AZ IGAZI VALÓ VILÁG – 2011 (2011. szeptember 1 – október 2.)
A képzőművészeti pályázatra festészet, grafika, szobrászat és egyéb kategóriákban beérkezett pályaművekből nyílt tárlat, melyek a tematikus címhez kapcsolódóan fejezik ki a társadalom, a művészeti élet jelenségeit, problémáit s természetesen örömeit is.
BÓBITA BÁBSZÍNHÁZ
szeptember 3., 10.00: Tipegő-topogó (csecsemőszínház) (helyszín: kamaraterem)
szeptember 10., 10.00: Tipegő-topogó (csecsemőszínház) (helyszín: kamaraterem)
15.00 „Régi az újban – a Hincz család bábszínháza” – kiállításmegnyitó (helyszín: bábmúzeum)
16.00 A 3 kismalac és a farkasok (helyszín: nagyterem)
szeptember 17., 10.00: Szivárványhinta (helyszín: kamaraterem)
szeptember 17., 16.00: Szeleburdi Gáspár és a varázshegedű (Pécs, Sétatér)
(rossz idő esetén a Bóbita Bábszínházban)
szeptember 24., 10.00: Szivárványhinta (helyszín: kamaraterem)
GYUGYI-GYŰJTEMÉNY
Dr. Gyugyi László gyűjteményének minden darabja hosszú utat tett meg, míg újra visszatalált szülőhelyére. Zsolnay Vilmos egykor világhírű gyára ma már mint Pécs új, kulturális városrésze fogadja örökbe minden egyes hazatért remekművét. A Zsolnay Negyedben, a felújított Sikorski-házban, a Zsolnay aranykorának legszebb kerámiái várják a látogatókat.
Elérhetőség, bővebb információk:
ZSOLNAY MAUZÓLEUM
A Zsolnay-család nyughelye a Zsolnay-gyár melletti dombon eredeti pompájában, megújulva várja mindazokat, akik az eozin titkát keresik.
A mauzóleumot a gyáralapító Zsolnay Vilmos 1900-ban történt elhunyta után fia, Miklós emeltette a gyárral közvetlenül határos magaslaton, ott, ahol egykoron a városi vesztőhely állt. A helyszín azonban nem árnyékos múltja okán vált fontossá a család életében. A történelem viharai során az épület és környezete jelentős mértékben leromlott, az egyes kerámiaelemeket széthordták. A mauzóleum teljes felújítása – a korábban megújult tetőszerkezetet leszámítva – az Európa Kulturális Fővárosa program részeként történt meg az egykori tervek és fotók alapján.
Elérhetőség, bővebb információk: