Close

Régi-új típusú épületek a családi kockaházak helyett Kolontáron

Marsbéli tájat láttak három nappal a vörösiszap-katasztrófa után a Kós Károly Egyesülés építészei Kolontáron. Turi Attila, a szakmai szervezet tagja elmondta, hogy az új házak kialakításába folyamatosan bevonták a leendő lakókat, így igazi otthont teremtettek a kárt szenvedetteknek.

Turi Attila, a Kós Károly Egyesülés tagja elmondta, a vörösiszap-katasztrófa után három nappal szervezetük telefont kapott az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságtól, hogy lehetőség szerint segítsenek a kolontári, illetve devecseri újjáépítésben. A katasztrófavédelem tanácsot várt, hogy a munkát a települések mely részén, milyen körülmények között lehet majd megkezdeni, ennek mik a jogi, műszaki és emberi feltételei.

Előzőleg nem tudja az ember elképzelni azt a Marsbéli tájat – még akkor sem, ha a tévében látott tudósításokat – amely a helyszínre érkezve fogadja a látogatót – mondta Turi Attila első kolontári benyomásairól.

A Kós Károly Egyesülés tulajdonképpen típusterveket készített az új épületekhez, de úgy, hogy azok a majdani tulajdonosok igényeihez is hozzá lehessen igazítani. Az építészeti egyesülés nagyon régóta olyan otthonokat készít, amelyek lakóelőteres házaknak nevezhetők. Az épületeknek van egy belépőtere, majd egy étkezőkonyha következik, ahol együtt lehet a család. Ebből a központi térből nyílik egyik irányból a nappali, másik irányba pedig a hálóblokkok. Ezek az épületek nem úgy néznek ki, mint a magyar falvakat elborító, a hatvanas években kitalált, úgynevezett S6-os kockaházak, amelynek egy méter tízes előszobája van, ahol mindig keresztbe fekszik a gumicsizma és az esernyő. Majd miután a lakó beverekedte magát egy szellőzetlen sötét folyosóra, ahol megáll a kelkáposzta szag, akkor dönthet, hogy jobbra, balra melyik helyiségbe megy – mondta Turi Attila. A Kós Károly Egyesülés házai nem ilyenek, hanem – szellemi értelemben – háromosztatú parasztházak, de minden olyan felszerelés megvan bennük, ami egy XXI. századi ember, illetve család életéhez szükséges.

Az új házak kialakításába folyamatosan bevonták a leendő lakókat. A tervezők minden családdal leültek és megbeszélték velük, hogy az egyesülés által tervezett típusok közül melyiket választották, hogyan szeretnének élni az épületben, miként rendezzék át az eredeti alaprajzot. „Az ő életükre igazítottuk ezt a konfekcióöltönyt, ha úgy tetszik” – mondta Turi Attila.

A eredeti cikk az MR1 Vasárnapi Újság oldalán olvasható.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top