Közvélemény-kutatás – Az Ipsos szerint távolinak látszik az ellenzék szavazóinak összefogása
A Fidesz és az MSZP támogatottságában a korábbi trendeknek megfelelő, de nagyon kicsi változások történtek az elmúlt hónapban. A kormánypárt mögött a választókorú népesség 22 százaléka áll, ellenfele 14 százalékot ér el – ezek 1,8 millió illetve 1,1 millió szavazópolgárt jelentenek.
hónap nyertese a Jobbik, amelynek tábora ugyancsak egy százalékponttal (7-ről 8-ra) nőtt, de a hívek aktivitása jelentős mértékben megerősödött. Ez utóbbi jelenség következménye, hogy a biztos pártválasztók körében ismételten a 20 százalék közelébe kerültek a nemzeti radikálisok. A Jobbik számára a tavalyi választásokat követően ez a hónap volt a legjobb, több mint 600 ezer szimpatizánsa van, java részük elmenne voksolni. A biztos pártválasztók csoportjában a felnőtt népesség alig harmadát találhatjuk. Ebben az eltökélt szavazói közegben a Fidesz 49, az MSZP 27 százalékos, a Jobbik 17, az LMP 6 százalékos támogatottságot élvez – ekként foglalhatók össze és értelmezhetők azok az eredmények, amelyek az Ipsos július közepén, az ország felnőtt lakossága köré ben végzett közvélemény-kutatásából származnak.
A parlament első éve után a kormány és az ellenzék tevékenységével sem elégedettek a választópolgárok: az előbbit – egy 100 fokú skálán – 31, az utóbbit 26 ponttal illetik. Ha nem is osztatlanul, de a kabinet mögé felsorakoznak a Fidesz hívei: 62 pontot adnak. Az ellenzéki pártok rendkívül kritikusak, az MSZP-sek 17, a Jobbikosok és az LMP-sek 22-23 pontra értékelik a kormány elmúlt egy esztendejét.
Az ellenzék munkáját a magyar társadalom összességében valamivel gyengébbnek tartja a kormányénál is, 26 ponttal minősíti. A szocialisták a legkevésbé kritikusak – 45 pontot adnak, az LMP támogatói 37-et, a Jobbik hívei 29-et. A Fidesz tábora értelemszerűen még negatívabban vélekedik a parlamenti ellenzékről, 24 pontot juttat neki. A politikai elitben való csalódottságmarkáns jele, hogy a pártoktól távolságot tartó – a választókorúak felét kitevő – rétegben sem a kormánynak (21 pont), sem az ellenzéknek (18 pont) nincs respektje.
A választójogi törvény módosítása kapcsán felmerült az ellenzék esetleges technikai együttműködése a Fidesz ellenében. Elöljáróban fontos azt tudni, hogy jelenleg az MSZP táborának héttizede, a jobbikosok hattizede, az LMP-sek fele nem gondolkodik tartalék politikai erőben, a többségnek tehát nincsen másodlagos pártpreferenciája. Ezen túlmenően is távolinak látszik a három párt szavazóinak közös cél érdekében történő összefogása, hiszen az ellenzéki viszonyrendszerben alapve tően a negatívumok dominálnak, kevés jele van az egymás felé fordulásnak. A szocialisták körében még valószínűsíthető egy LMP-s indulóra való szavazás, hiszen 20 százalékuk tartja számon másodikként az ökopártot, s az elutasításnak még nyomai sincsenek. Ugyancsak van valamekkora esélye annak, hogy a jobbikosok egy LMP-s jelöltet támogassanak: 15 százalékuk másodlagos preferenciája ez a párt, karakteres ellenszenvvel csupán három százalékuk rendelkezik.
A fenti kapcsolatok egyoldalúak, azokat nem viszonozzák. Így például az LMP-sek egytizede nevezte meg kettes számú favoritjaként a szocialistákat, az elutasító magatartást viszont dupla ennyi szavazójuknál figyelhetjük meg: 22 százalékuk semmiképpen nem voksolna azMSZP-re. S hasonlóképpen, a LehetMás a Politika hívei meglehetősen zártak a Jobbik irányába: második pártként csupán öt százalék nevezte meg, ellenszenvesként 18 százalék. Az MSZP és a Jobbik táborának viszonya kibékíthetetlennek tűnik. Mindössze három százalék olyan MSZP-s van, akinek második kedvenceként a nemzeti radikális párt jut eszébe, s mindössze kétszázaléknyi jobbikosnak jut eszébe egy esetleges szavazatra a szocialista párt. A kölcsönös ellenszenvek annál nagyobbak, a radikálisok kétharmada hevesen elutasítja a szocialista pártot. Az MSZP híveinek ellenszenve megosztott: négytizedük elsősorban a Jobbikot, ugyanekkora hányaduk a Fideszt zárja ki a voksra érdemesített politikai erők sorából. (Ipsos)
A Tárkinál nőtt a különbség
A Tárki szerdán publikált felmérése szerint júliusban nőtt a Fidesz és az MSZP tábora közti különbség. A kormányzópárt támogatottsága a biztos pártválasztók között 53 százalékos, ugyanakkora mint egy hónapja, a szocialisták viszont négy százalékpontot estek, rájuk az emberek 20 százaléka voksolna. A teljes lakosság körében a Fidesz 30, az MSZP 11 százalékos támogatást élvez. A Tárki szerint az LMP az elmúlt hónapban növelni tudta támogatottságát, a biztos pártválasztóknál négy százalékot javítva, tíz százalékon áll. A Jobbik támogatottsága ugyanakkor nem változott jelentős mértékben. A radikális párt a teljes lakosság körében egy százalékot javítva kilencszázalékos, a biztos pártválasztók között pedig egy százalékot rontva 15 százalékos támogatottsággal bír. (B. I.)
Forrás: Nol.hu