Close

Szétszakad az euróövezet?

Róna Péter szerint véget kell vetni a multicégek garázdálkodásának.

 
„Azzal, hogy a kormány erős államot akar, nagyban szimpatizálok, csak még nagyobb lépéseket várok” (Fotó: Horváth Péter Gyula)
A bankok a devizahitelezésben kialakult helyzet fő felelősei. A pénzkihelyezés előtt hitelbírálatot végeznek, így ha az emberek nem tudnak fizetni, az az esetek döntő részében azt jelenti, a bankok nem jól dolgoztak. Ezért pedig az ügyfelek kártérítést követelhetnek – mondta lapunknak Róna Péter. A közgazdász szerint az árfolyamrögzítés nem jó elképzelés, mert csak időben tolja ki, de nem oldja meg a gondot. A svájci frankban eladósodottaknak mentőövet jelenthetne, ha a frankot átváltanák euróra, azt pedig forintra. Ennek programját Róna kidolgozta, s elküldte a miniszterelnöknek. Beszélt arról is, hogy a hibás hiteleik miatt bedőlő pénzintézetek hogyan kerülhetnek az állam tulajdonába. Úgy látja, megfojtja a gazdaságot a Simor András nevével fémjelzett jegybanki politika, a multikról pedig azt mondta: véget kell vetni a „garázdálkodásuknak”. A nemzetközi szaktekintély szerint megakadályozhatatlan a valutaövezet két részre szakadása, s eurója a jövőben csak az EU kemény magjának lesz. Rávilágított: teljesen eltérő fejlettségű államok nem állíthatók egy közös valuta mögé.

Tudatos akció volt a hitelesek megkopasztása
Tudatosan tévesztették meg a bankok a hitelfelvevőket a devizaalapú hitelezéssel – állítja Makkos Albert közgazdász. Szerinte ma egy átlagos szerződés és a mögötte lévő hitelkonstrukció folyamatának megértése egyetemi ismereteket feltételez, amivel az átlag banki ügyfél nem rendelkezik, ráadásul ezt a bankok sem magyarázták el ügyfeleiknek. A devizaárfolyammal kapcsolatban azt írta: a bankok tudták, hogy a svájci frank erősödni fog a dollárhoz képest, emiatt pedig a forint árfolyama lényegesen leromlik a svájci frankéhoz viszonyítva. Ma a romlás mértéke eléri a 45 százalékot. Hozzátette: a bankok a kamat számításában is megtévesztették a hitelfelvevőket, s tud olyan esetről, amikor a hitelszerződés a svájci referenciakamat százszorosának felszámítását is lehetővé teszi.

 

Magyar Hírlap

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top