A Bastille 1789. július 14-ei elfoglalásához kötődik Franciaország nemzeti ünnepe. A nép monarchia felett aratott győzelméről minden városban megemlékeznek valamilyen ünnepséggel. A program gyakran már 13-án este elkezdődik, fáklyás menettel. Másnap rendszerint harangzúgás vagy sortűz jelzi a katonai felvonulás kezdetét, majd ebéd után következnek a műsorok és rendezvények. Este mulatság, számos koncert, illetve látványos tűzijáték zárja a napot.
2011. július 14-én az afganisztáni öngyilkos merényletben meghalt öt francia katonára emlékeztek a nemzeti ünnep alkalmából rendezett párizsi díszszemlén.
Az ünnepség kezdete előtt Nicolas Sarkozy államfő jelezte, hogy válságtanácskozást hívott össze hivatalába annak érdekében, hogy megszervezzék ,,a katonák munkájának új biztonsági feltételeit arra az átmeneti időre, amely a francia erők Afganisztánból történő kivonulásáig tart”. Az elnök ezzel kizárta, hogy a szerdai merénylet miatt felgyorsítaná a csapatkivonást.
,,Most már inkább terrorista jellegű, és nem egyszerű katonai akciókkal állunk szemben … Ebben az új helyzetben új biztonsági intézkedések szükségesek. A francia hadseregnek alkalmazkodnia kell az új feltételekhez mostantól a kivonulásig” – tette hozzá az államfő a Párizs közeli Clamart katonai kórházában, ahol Afganisztánban megsérült katonákat látogatott meg.
Sarkozy kedden az ázsiai országban tett villámlátogatásán jelentette be, hogy Franciaország 2012 végéig kivonja Afganisztánban szolgáló erőinek negyedét, vagyis mintegy ezer katonát. Másnap egy öngyilkos merénylő öt francia katonát és egy afgán civil személyt megölt, valamint négy francia katonát és három afgán civilt megsebesített a Kabultól északkeletre lévő Tagabban.
A konzervatív Le Figaro című napilap szerint a szerdai támadás ,,gyászos visszhangja” volt Sarkozy előző napi afganisztáni bejelentésének a csapatkivonásról, míg a baloldali Libération úgy értékelte, hogy a tragédia csak még jobban ráirányította a figyelmet az „afgán mocsárra”, amelybe egyre inkább belesüllyednek a nemzetközi erők, ,,különösen az amerikai hadsereg”. A regionális lapok szerint pedig a britek, majd a szovjetek után most éppen a nyugatiak esnek bele az ,,afgán csapdába”.
A párizsi díszszemlén a külföldön állomásozó kontingenseké, valamint a tengerentúli francia megyékben szolgálatot teljesítők és az idén kétszáz éves fennállását ünneplő tűzoltóságé volt a főszerep. Összesen mintegy hétezer katona vonult fel a Champs-Elysées-n: a légiós, szárazföldi és lovas alakulatokat a haditechnikai eszközök követték. A katonai parádé nyolcperces légi bemutatóval zárult.