A CO2-kibocsátás növekedése nem a Földet veszélyezteti – hiszen évmilliárdos története során több magas szén-dioxid-koncentrációt is kihevert –, hanem az emberi civilizációt. Hogy hogyan segíthet ezen a hőszigetelés, kiderül a Magyar EPS Hőszigetelőanyag Gyártók Egyesülete (MEPS) jóvoltából.
Az Európai Parlament és Tanács 2010. május 19-én kiadott (2010/31/EU) irányelve komoly szakmai kihívás elé állítja az építészeket és kivitelezőket. A tervezet szerint ugyanis a tagállamoknak 2020. december 31-ig biztosítaniuk kell, hogy valamennyi új épület közel nulla energiaigényű legyen. Bár az idézett dokumentum kifejti, hogy a nulla energiafelhasználású objektum „olyan épület, amelynek a teljes éves primerenergia-fogyasztása ugyanannyi vagy kevesebb, mint a megújuló energiaforrásokból a helyszínen termelt energia mennyisége”, a fogalmat a kontinens országai a saját klimatikus viszonyaikhoz és adottságaikhoz illeszkedően töltik majd meg tartalommal, illetve dolgoznak ki stratégiát az ilyen jellegű épületek számának növelése érdekében.
Vége a szigetelgetésnek!
Ha a jelenlegi fogyasztási és gyártási struktúra marad fenn, az elkövetkezendő húsz évben 56 százalékkal emelkedik a már most is jelentős szén-dioxid-kibocsátás. Mivel egy átlagos családi ház energiafelhasználásának közel 75 százalékát a fűtési energia teszi ki, drasztikusan át kell alakítani a hőszigetelésről alkotott fogalmainkat.