Az EU-országok gazdaságpolitikájának jobb összehangolását célzó, hat uniós jogszabálytervezetet tartalmazó csomag ügyében közeledett a tagállamok kormányait képviselő Tanács álláspontja az Európai Parlamentéhez – közölte kedden Luxembourgban Martonyi János.
Az uniós országok külügyminiszterei a nap folyamán – az úgynevezett általános ügyek tanácsként eljárva – előkészítik az állam-, illetve kormányfők csütörtökön és pénteken Brüsszelben tartandó csúcstalálkozóját. Az általános ügyek tanácsában a soros országelnökség képviselője, jelenleg tehát Martonyi János magyar külügyminiszter elnököl – szemben a szintén a külügyminiszterekből álló külügyi tanáccsal, ahol Catherine Ashton kül- és biztonságpolitikai főképviselő látja el az elnöki teendőket. Az általános ügyek tanácsa most tartja utolsó ülését a magyar elnökség alatt.
E találkozóra érkezve Martonyi az MTI-nek elmondta: a közelgő – és most előkészítendő – EU-csúcson megvitatják majd a gazdasági intézkedéscsomagot, a migráció és a menekültügy kérdéseit, szó lesz Horvátországról, valamint hivatalosan is elfogadják azt a két átfogó stratégiát, amely a magyar elnökség kiemelt célkitűzései közé tartozott: a romaintegrációs keretstratégiát és a Duna menti makrorégió fejlesztési stratégiáját.
Ami a gazdaságpolitikai csomagot illeti, a magyar külügyminiszter közölte: e témában a gazdasági és pénzügyminiszterek az előző nap megállapodásra jutottak, amelyet kedden megküldenek az Európai Parlamentnek. E témakörben ugyanis egyetértésre kell jutni a parlamenttel. Az egyeztetések hetek óta tartanak, és még vannak nyitott pontok. Martonyi elmondta, hogy a hétfői ülésen számos lényeges kérdésben közeledett a tanács álláspontja a parlamenti állásponthoz.
„Bízom abban, hogy mindenki belátja, itt sokkal nagyobb a tét annál, mint hogy egyes, viszonylag kisebb jelentőségű kérdések miatt ne jöjjön létre a végső, teljes megállapodás” – mondta Martonyi János az MTI-nek.
Az egyik nyitott kérdés az, hogy az úgynevezett preventív szankciók ügyében – amikor egy tagország a pénzügyi-gazdasági fenntarthatóság szempontjából a jelek szerint veszélyes útra lép – milyen többség legyen szükséges a tanácsban a döntéshozatalhoz. Az Európai Parlament úgynevezett fordított minősített többséget akar előírni, vagyis azt, hogy az Európai Bizottság preventív szankciós indítványát csak minősített többséggel utasíthassák vissza a tagállamok. Martonyi közölte: a kormányokat képviselő tanács részéről ebben a kérdésben is „történtek olyan kiigazítások, amelyek megkönnyítik az Európai Parlamentnek, hogy elfogadja a megállapodást”.
Horvátországot illetően Martonyi János azt mondta: a csúcstalálkozón várhatóan arra az álláspontra jutnak, hogy a csatlakozási tárgyalásokat a magyar elnökség végéig, vagyis június végéig lezárják.
Brüsszeli diplomáciai források szerint ha a csúcson valóban ezt az elvárást fogalmazzák meg teljes egyöntetűséggel, akkor június 30-án délután kerülhet sor a csatlakozási tárgyalások utolsó fordulójára, azok eredményes lezárására.