Az Oktatási Jogok Biztosának Hivatala és a Vizuális Világ Alapítvány „Együtt” – párbeszéd a különbözők együttműködéséről címmel rendhagyó társadalmi eseményt szervezett 2011. június 20-án a Károlyi – Csekonics Rezidencián. A rendezvényt Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter nyitotta meg.
Nyitóbeszédében a miniszter hangsúlyozta, hogy amivel tárcája foglalkozik, az a mindennap megújuló ember. Benedek Eleket, a híres erdélyi mesemondót idézve kijelentette: „ha a vadász fegyvert fog a nyúlra, akkor a nyúl pártján vagyok, ha nyúl beleharap a káposztába, akkor a káposztával.” Az idézetről Réthelyi Miklós elmondta, hogy ezt a mottót választotta magának az immár tizenkét éve működő Oktatási Jogok Biztosának Hivatala. Hozzátette: nem mindenki tudja, de a világon egyedül Magyarországon működik csak oktatási ombudsman, amely támogatja az oktatással kapcsolatos állampolgári jogok érvényesülését.
Az elmúlt évtizedek tapasztalata, hogy a fogyatékkal élők, akik az oktatási rendszerben a legjobban kiszolgáltatottak, számos esetben találják magukat szembe elutasítással kirekesztéssel főleg azután, amikor kiléptek az iskolakapun – mutatott rá a miniszter. Össztársadalmi szinten is sokat kell még tanulnunk elfogadásról, toleranciáról. Magyarország kormánya kiemelten fontosnak tartja a fogyatékkal élők méltóságát és a Nemzeti Erőforrás Minisztériumának profiljában is tükröződik az a cél, hogy az embert állítsuk a középpontba, ez a nemzeti erőforrás – fogalmazott a tárcavezető, hozzátéve: tesszük mindezt a közszolgáltatások összehangolásával, hangsúlyozva a társszakmákkal történő együttműködés fontosságát.
Sokan vannak, akik nem fizikai adottságuknál fogva, hanem egyéb módon, szociálisan vagy kulturálisan különböznek az úgynevezett átlagtól. A másság oka lehet így a kiemelkedő tehetség is – összegezte a nemzeti erőforrás minisztérium vezetője. Ahhoz, hogy megtanuljuk kezelni a különböző értékeket, és felismerjük a sokszínűségben rejlő gazdagságot, először is párbeszédet kel kezdeményeznünk – mutatott rá Réthelyi Miklós.
A díszvendég, John O. Balian, az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének magyarországi kulturális attaséja arról beszélt, hogy „a sokszínűség teszi az embereket érdekessé. (…) Ha nem tudjuk értékelni a sokszínűséget, szomorú világban élünk”. Egyebek mellett a magyarországi romagyilkosságokra utalva kitért arra, hogy az utóbbi időben számos támadást követtek el különböző emberek ellen, akik ártatlanok voltak, és azért váltak a támadások célpontjaivá, mert „azok voltak, akik, ott születtek, ahol”. Mint mondta, „magas ára van a tolerancia hiányának”, de ezt le lehet küzdeni, ha az emberek összefognak.
Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa elmondta: eddig összesen 17 ezer panasz érkezett hozzá, ezekből sok arról szól, hogy „nem tudjuk kezelni a különbözőséget”. Ebből párbeszéd segítségével kell megtalálni a kivezető utat – hívta fel a figyelmet. Ezen a téren az egyes szakterületek művelőinek közösen kell dolgozniuk, mert csak így lehet eredményeket elérni – mondta.
Jang Jungcsien, a mintegy 10 ezer alkalmazottat foglalkoztató Új Kína Hírügynökség budapesti tudósítója hangsúlyozta: a média megkerülhetetlen partner a mélyreható, hosszú távú folyamatok elindításában, és ebben a helyi közösségi médiumoknak is megvan a maguk szerepe. Megemlítette, hogy naponta nyolc nyelven adnak ki híreket, tavaly óta saját tévécsatornájuk is van, amely két nyelven, kínaiul és angolul sugározza adásait.
A rendezvényen bemutatott Társas játék – Elliot Aronsonnal című film jól illeszkedik a magyar EU-elnökség egyik prioritás-témájához, az iskolai agresszió kérdésköréhez. A film 2010-ben készült, producere Kozák Zsuzsanna, rendezője Nagy Kata, fő támogatója a budapesti Amerikai Nagykövetség volt.
A vetítést követően Veiszer Alinda moderálásával kerekasztal beszélgetésre került sor, melyen Dávid István, a NEFMI főosztályvezetője a fogyatékkal élők szociális integrációjáról, rehabilitációjáról beszélt; Hargitai Lilla, a MédiaUnió ügyvezetője a ,,különbözők” médiareprezentációira reflektált, és egyes médiumok társadalmi célú összefogására mutatott példát; Lányi Marietta, a Gyermekek Háza pedagógiai vezetője az oktatásügy szempontjaiból kínált megoldásokat a problémára; Küllői Péter volt befektetési bankár, a Bátor Tábor Alapítvány elnöke pedig arról fejtette ki véleményét, hogy gazdaságilag hogyan éri meg a többségtől eltérő csoportokkal, egyénekkel együttműködni.
A rendezők és a résztvevők kifejezték abbéli szándékukat, hogy az „Együtt” című rendezvény egy hosszú távú, mindnyájunkat érintő párbeszédet életre hívó eseménysorozat nyitóakkordja volt.
Fotó: Lantai József