December harmadikán a KF & T Kft Galéria & Klub-ban megrendezésre került A Napra várva – Változások kora című könyv bemutatója. Rövid élménybeszámoló következik a szerző szemszögéből.
A helyszín – KF & T Kft Galéria & Klub
A galéria a Kosztolányi Dezső tér közelében található. Igazán családias hangulatú, a kiállítóterme nagyjából 25-30 fő befogadására képes. Nem csupán kortárs festők alkotásai találhatóak itt, de a hét legtöbb napján kulturális esemény is várja a résztvevőket (irodalmi, zenés est, könyvbemutatók stb.).
A házigazda – Kurucz Ádám Konrád
Kurucz Ádám Konrád barátom ajánlotta a helyszínt, amely már törzshelynek minősül a monodráma estjei számára. Ajánlom minden kedves Olvasónak, hogy vegyen részt Ádám valamelyik estjén, legyen az akár Ady, Petőfi, Pilinszky, vagy épp valamelyik tematikus műsor (erdélyi magyar költők versei, Istenes versek stb.). Nem egyszerűen a versek elszavalása történik, hanem az adott alkotót megszemélyesítve jeleníti meg az életét, gondolkodásmódját, verseit és vívódásait.
Ezúttal Ádám is új szerepben, mint a könyvbemutató moderátora jelent meg, az ő kérdéseire válaszoltam a bemutató első negyven percében. Valamint időnként néhány, az adott témához illő vers is előkerült Ádám közvetítésével.
A könyvről
Miről is szól a könyv? Egy tudományos ismeretterjesztő írásról van szó, amelyben történelmileg elhelyezem, hogyan vált a folytonos változás az emberiség hétköznapjává. Ehhez leginkább, de nem kizárólag a kapitalizmus történetéről írok. Ezt követően olyan napjainkban jelen levő problémák kerülnek terítékre, melyek ebből (is) fakadtak: a munkahelyi túlhajszolásról, túlfogyasztásról, az emberek közti vagyoni különbségekről és a környezet rombolásáról. Írok ugyanakkor ennek a kulturális hatásairól is többek közt a posztmodern életmód, a kommentkultúra és a politikai korrektség kapcsán.
Na de vissza könyvbemutatóhoz!
A beszélgetés során lehetőségem nyílt elmondani, hogyan határozta meg a gondolkodásmódomat, és ezzel együtt a könyv látásmódját is a falusi származásom, a katolikus vallás, egy kisebb főiskola (ahol megértettem, hogy a tudás valóban érték). Vagy akár a Prágában töltött éveim, melyről korábban cikksorozatot is vezettem (Itt vannak például a Gólemről és a honvágyról szóló cikkeim).
Elmondtam, hogyan alakultak fejezetekké a kósza jegyzeteim, a fejezetekből pedig hogyan állt össze a könyv. Persze ezzel még mindig nem volt kész a munka jelentős része: a könyvvé formálás rögös, ugyanakkor várakozásokkal teli útjáról is esett szó, így a kézirat véglegesítésétől, a grafikákon át, a szakértők bevonásáig, valamint a szerkesztésről, korrektúráról és a tördelés különböző lépéseiről.
Ezt követően belenéztünk a könyvbe, elmondtam például, miért is szól a kilenc fejezetből kettő a vagyoni egyenlőtlenségekről globális és egyéni szinten. Az idő rövidsége miatt nem tudtuk kiemelni az összes fejezetet, de úgy érzem, a jelenlévők így is átfogó képet kaphattak a könyvről.
Nézői kérdések és dedikáció
Ezt követően a közönség számára nyílt lehetőség, hogy feltegye a kérdéseit. Tartottam tőle, hogy ebből egy néhány perces kínos csend következik majd, ahol tanácstalanul bámuljuk egymást a jelenlévőkkel, de nem így történt. Több kérdés is érkezett, ráadásul mindegyik nagyon pontos volt, az elhangzottakra reflektált, és a könyv mélyebb jelentéseit kutatta. Élményteli kihívást jelentett számomra a bemutató végéhez közeledve, kissé fáradtan is ott lenni fejben, és igyekezni érdemben válaszolni a felmerült kérdésekre.
Ahogy az lenni szokott, a bemutatót a könyv dedikálása zárta.
A kedves Olvasó ezen a linken több információt talál a könyvről, valamint a Megrendelem gombra kattintva be is szerezheti. Jó olvasást kívánok!
Ui.: Hamarosan folytatom a könyvkiadással kapcsolatos cikksorozatot, a következő részben a tördeléssel kapcsolatos tapasztalataimat gyűjtöm össze.