A Polgári Szalon vendége 2011. március 29-én a neves közgazdász, Bogár László volt, akinek érkezését és mondandóját nagyon sokan várták. Az est a Jövő elkezdődött? címet viselte. Bogár László a maga utánozhatatlan stílusában – mely humoros, de egyben nagyon komoly – igyekezett kimerítő válaszokat adni a feltett kérdésekre.
Beszélt a kormány eddigi teljesítményeiről, eredményeiről, erényeiről, de kisebb-nagyobb mulasztásairól is. Hangsúlyozta az elszámoltatás fontosságát, melynek véleménye szerint nemcsak az elmúlt nyolc évet, hanem a mögöttünk hagyott harminc évet is érintenie kell.
A hazugságok mocsarából ki kell törni, hogy a lelki-szellemi szétroncsoltság állapotából fel tudjunk kelni, valóban a jövőt tudjuk építeni. Ez pedig múlhatatlanul szükséges, hiszen hazánk gazdasága nem latin-amerikai, hanem fekete-afrikai kifosztási szinten működik.
Ez a helyzet tükröződik a lakosság egészségi, morális, szellemi állapotában, amely életszínvonalát, anyagi körülményét tekintve rosszabbul áll, mint akár tíz évvel ezelőtt. Szemléletes példával, a fizetésből egyre kevesebb számú megvásárolható BKV-jeggyel illusztrálta a népesség anyagi helyzetének romlását.
Beszélt ennek kapcsán a romló demográfiai helyzetről, felvázolta a születésszám csökkenésének drámai következményeit.
A közönség érdeklődve hallgatta a nyugdíjhelyzetről szóló fejtegetéseket is. Bogár László elmondta, hogy egyetért a magánnyugdíjpénztárak – lényegét tekintve – megszüntetésével, amely már az első Orbán-kormány tervei között is szerepelt; 2000-ben döntés született a pénztárak működésének pénzügyi eszközökkel történő korlátozásáról. Akkor ez a terv különböző okokból nem realizálódott, most viszont sor került rá – még éppen időben! E lépés hiányában rövid időn belül kilátástalan helyzetbe kerülhettek volna a mai nyugdíjasok, de a leendő nyugdíjasok sem számíthattak volna sok jóra.
A közgazdász nem rejtette véka alá az egykulcsos adórendszerrel szembeni aggályait sem. Megítélése szerint eme adórendszer bevezetése csak nagyon szűk rétegnek kedvez, s nem biztos, hogy a kormány eredeti elképzeléseinek megfelelően, az érintettek az „ajándékba” kapott pénzt visszaforgatják a gazdaságba. A maga részéről jobbnak tartaná a többkulcsos progresszív adórendszert, mely például a skandináv országokban is virágzó, kiszámítható társadalmi-gazdasági viszonyokat biztosít.
Bogár László őszintén beszélt arról is – a riogatás szándéka nélkül –, hogy az elkövetkező évtizedben világméretű pénzügyi összeomlás várható, melyre azonban fel lehet, sőt fel is kell készülnünk! Ez csak úgy lehetséges, ha levonjuk a múlt tanulságait, s „kitaláljuk a túlélési stratégiát”.
A találkozó végeztével – melyet befejezni nem, csupán abbahagyni lehetett – a publikum azzal a jó érzéssel távozott, hogy van remény egy jobb jövőre. A jövő már elkezdődött!
Antal Judit Laura