Close

Áprilisban ultimátumot kaphat az orvosoktól a kormány

A fiatal orvosok áprilisig várnak, ha addig nem születnek meg azok az intézkedések, amelyek javíthatnak a rezidensek helyzetén, a cseh orvosokhoz hasonló ultimátumot intéznek a kabinethez. A végzős orvosok Magyarországon tartásához havi 200 ezer nettó bérre van szükség.

Ha áprilisig nem születnek meg azok az intézkedések, amelyek javíthatnak az orvosok helyzetén, akkor egyebek mellett a cseh orvosokhoz hasonló ultimátumot intézünk a kormányhoz – mondta lapunknak Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke. Mint mondta: azért várnak áprilisig, mert ez az utolsó időpont arra, hogy az államvizsga előtt állók eldönthessék, hogy hol folytatják – itthon, és belépnek a szakorvos képzési rendszerbe, vagy friss dipolomájukkal valahol külföldön vállalnak munkát.
Az alacsony bérek miatti tilatkozó akcióban tavaly decemberben 4000 cseh orvos mondott fel az álami kórházakban. A 3 hónap felmondási idő márciusban járt volna le, ha valóban abbahagyják a munkát, szinte orvos nélkül maradtak volna a kórházak, ám a cseh kormány végül megegyezett a szakszervezetekkel. Így áprilistól 5-8000 koronával (55-88 ezer forinttal) többet vihetnek haza a cseh orvosok. A bérfejlesztési program több évre szól, 2013-tól a nemzetgazdasági átlagbér másfélszeresét kapják, amit fokozatosan az átlagbér háromszorosára emelnek majd. Tavaly mintegy 250 ezer forint volt a cseh átlagbér, vagyis mai árakon számolva körülbelül 750 ezer forintnak megfelelő fizetésre számíthatnak hosszútávon a gyógyítók. A cseh orvosok ultimátuma körülbelül kétmilliárd koronába (22 milliárd forint) kerül a kormánynak, ezt azonban nem a költségvetésből fedezik, hanem kórházi átszervezésekkel és az állami egészségbiztosítók keretének átcsoportosításával teremtik elő. Az orvosok eredetileg 3 milliárd koronás emelésben gondolkodtak, de végül elfogadták a 2 milliárdos ajánlatot.
A hazai fiatal orvosok követelése ennél jóval szerényebb: Papp Magor szerint a végzős orvosokat itthon tartásához havi nettó 200 ezer forintos kezdő bér elegendő lehet. A szövetség elnöke hozzátette: ha a kormány a tárgyalásokon rövid távú garanciát vállalna arra, hogy a kezdő orvosok megkapják ezt a bért, és a folyamat néhány hónapon belül elindul, követekező években pedig mindezt lépcsőzetesen tovább építi a kormány, akkor itthon maradnak. Papp Magor emlékeztettet arra, hogy tavaly már  a végzősök fele be sem lépett a szakorvosi képzésbe, ami azt jelenti, hogy a korábbi évek ötszöröse a kezdő orvosok elvándorlása. Több mint ezer orvos hagyta el a az országot. Úgy tűnik ez a tendencia folytatódik 2011-ben is.
A Rezidens Szövetség elnöke szerint a társadalomnak és a döntéshozóknak is végre el kell dönteniük: szükség van-e az orvosokra.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top