Beszélgetés Dézsy Zoltánnal, Az ügynökök a paradicsomba mennek című játékfilm rendezőjével
Egyedülálló filmet vetítenek december óta a mozikban: Az ügynökök a paradicsomba mennek a nyolcvanas évek második felében játszódik. Ez az első játékfilm, amely a rendszerváltásról szól, s amely felvet olyan kérdéseket, melyeket eddig nem tárgyaltak nyilvánosság előtt. Milyen szerepük volt a titkosszolgálatoknak, az ügynökhálózatnak 1988-89-ben, kik és hogyan mozgatták a szereplőket ? – ezeket a témákat boncolgatja a film, miközben végigkísérjük egy fiatalember útját az egyetemtől a parlamenti képviselőségig.
-Főszereplőm egy olyan karakter, aki mint típus sokak számára ismerős lehet: szülei a pártállami elithez tartoznak, ő maga is élvezi ennek minden előnyét, de közben elégedetlen a szocializmus eredményeivel, s balról bírálja a rendszert – összegzi Dézsy Zoltán első filmes rendező, aki tucatnál is több dokumentumfilm után most fikciós művel debütált. – Amikor 2009-ben megjelent az ORTT pályázati anyaga „fikciós film a rendszerváltásról címmel „ én már tudtam, hogy ezt a történetet filmre fogom vinni. Magam is aktívan kivettem a részemet a rendszerváltásból, több generációnak ez az alapélménye. Ugyanakkor csalódásunk nagy: nem értjük, hol siklott ki az akkor elindult folyamat. Húsz éve még óriási volt a közvagyon, adósságunk nem sokkal haladta meg a 20 millárd dollárt. Mára eltűnt a nemzeti vagyon, miközben adósságunk meghatszorozódott. Valaminek történni kellett, ami több, mint véletlen.
–Kiknek szól a film?
-Mindenkinek 16-99 között, akit érdekel az ország sorsa. A film 12+ besorolású, nincs benne trágárság, erőszak, pornográfia – ilyen szempontból is egyedülálló, mint ahogy abban is, hogy (pénz híján) nincs reklámja. Szájról szájra megy a hír, hogy ezt meg kell nézni. Tulajdonképpen szamizdatként működik, ugyanis a média jól behatárolható része nem akar róla tudomást venni. Számukra sem ez a téma, sem ez a film – nincs. Ha pedig írnak róla valamit, az nem kritika, hanem annak összegzése, hogy miért nem érdemes megnézni… Szinte tapintható, ahogy le akarják beszélni a potenciális nézőket, ahogy óvni akarják őket a filmtől. Liberális médiumok mindössze annyira tartják érdemes megemlíteni a filmet, hogy a fali villanykapcsoló nem korhű, hogy az egyik lakás bútorzata IKEA, vagy hogy a Dunán feltűnik egy úszó szálloda, vagy hogy kis pénzből készült. A film fő kérdéseivel, vagyis hogy a rendszerváltás előtt akadtak olyan ellenzéki vezetők, akik együttműködtek a III/III-as Főcsoportfőnökséggel – nem akarnak foglalkozni.
–Kiről mintázta Kárász Mátyás alakját?
-Nincs egy példa – ugyanakkor legalább fél tucat valamikori SZDSZ-es ikonra illenek a következők: pártelíthez tartozó szülök, budai luxus, maoizmus. Ők azok, akik március 21-én vörös kokárdával járkáltak, akiknek nem sok bajuk eshetett, akik már tudták, hogy lesz rendszerváltás, s majd ők lesznek a leendő vezetők. Ezért tudatosan építették legendájukat, vállalták a dekonspirálódást.
–A nézettségi adatok szerint hatalmas az érdeklődés a film iránt, már több mint tízezer nézőnél tartanak, míg egy átlagos magyar film – kivétel blődli vígjátékok -pár ezer nézőnél többet nem szokott produkálni.
-Igen, már útban vagyunk a 11000.néző felé, ami óriási öröm, s egyben azt is mutatja, hogy a nézők igenis kíváncsiak a magyar filmekre – ha azok valós problémákat feszegetnek, s megszólítja őket. Az Uránia moziban rekordokat döntögetünk, január elején volt olyan hétvége, hogy 2000 néző akarta megnézni. Hat alkalommal 425 fős teltházzal vetítették, még a végefőcímet is megnézték, s utána megtapsolták. Ilyen fogadtatásra magam sem számítottam. Észrevettem azt is, hogy az emberek csoportokban jönnek a moziba, s hogy polgári körösök adják tovább a film hírét. Olyan generációkat tudott megszólítani a film, amelyek nem járnak multiplexekbe: hölgyek és urak – a színházba járó idősebb közönség ismét megismerhette azt, hogy milyen érzés moziba menni. Végtelenül örülök ennek.
–Meddig lesz műsoron a film?
-Áprilisban indulunk vele a filmszemlén, de emellett év végéig meg lehet nézni az Uránia Nemzeti Filmszínházban. Cél a 20000 néz. Később sugározzák a közszolgálati médiumok is, karácsonyra pedig lesz belőle dvd is.
Lásd még: Kádári reflexek a Kádár-korra: Az ügynökök a paradicsomba mennek