António Guterres ENSZ-főtitkárt aggasztja az Észak-Korea körüli „konfrontációs retorika”, James Mattis amerikai védelmi miniszter ugyanakkor felszólította Phenjant, hogy állítsa le atomfegyverprogramját.
António Guterres ENSZ-főtitkár a szóvivője útján tudatta: „rendkívül aggódik” a kialakult helyzet miatt, és zavarba ejtőnek tartja az észak-koreai fejlemények miatt erősödő „konfrontációs retorikát”. Stéphane Dujarric szóvivő azonban nem jelezte, hogy a világszervezet vezetője cselekvésre vagy akár nyilatkozatra készülne az Észak-Korea körül növekvő feszültség ügyében.
Vaszilij Nyebenzja, Oroszország ENSZ-nagykövete – leszögezve, hogy Moszkva végrehajtja majd az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) által szombaton elfogadott új szankciókat Észak-Korea ellen – felhívta a figyelmet arra, hogy a THAAD amerikai rakétavédelmi rendszer dél-koreai telepítése nem oldja meg a ballisztikus rakéták elleni védelem problémáját. A nagykövet egyúttal reményét fejezte ki, hogy az Egyesült Államok „megőrzi nyugalmát a válság idején”, s tartózkodik minden olyan lépéstől, amely „veszélyes reakciókat provokálhat” Észak-Korea részéről. Nyebenzja politikai párbeszédet sürgetett a feszültség enyhítésére. „A katonai megoldás egyáltalán nem lehet opció” – fogalmazott a diplomata.
James Mattis amerikai védelmi miniszter nyilatkozatban hívta fel Kim Dzsong Un észak-koreai diktátor figyelmét arra, hogy „oda kell figyelnie” az ENSZ BT szombati szankciós határozatára, különösen azért, mert azt egyhangúlag hozták meg. A Pentagon irányítója szerint Phenjannak választania kell: vagy teljesen elszigeteli magát, vagy visszalép atomfegyverprogramjától. A tárcavezető egyúttal hangsúlyozta: az észak-koreai vezetésnek nem szabad fontolóra vennie egyetlen olyan lépést sem, amely „rezsimje megszűnéséhez és népe pusztulásához vezethet”.
A miniszter fontosnak tartotta leszögezni azt is, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei kiváló védelmi rendszerrel és támadóképességgel rendelkeznek.
Járai Judit / MTI