Az Európai Unió legtöbb tagállamában folyamatosan emelkedik a császármetszés aránya, bár néhány országban a jelenség mérséklődésére is van példa – állapította meg egy átfogó kutatás, amelynek készítői felhívták a figyelmet arra, hogy további vizsgálatokra van szükség annak megállapítására, miért mutatkoznak jelentős eltérések.
A City University London vezetésével készült tanulmányból kiderült, hogy míg Cipruson a gyerekek 52 százaléka, Nagy-Britanniában nagyjából pedig negyede, születik császármetszéssel, addig például Svédországban 17 százalék ez az arány.
A BBC News által ismertetett kutatás – amely a BJOG című tudományos folyóiratban jelent meg – 26 európai ország adatait vizsgálta. A kutatók számos lehetséges magyarázatot felsoroltak a császármetszés növekvő arányára, beleértve „a műhibaperektől való félelmet, a pénzügyi megfontolásokat, a várandós nő kérését, és azt a felfogást, amely szerint a császármetszés biztonságos eljárás”.
A tanulmány rámutatott, hogy a császármetszések számának növekedésével potenciálisan nőtt az anyák és újszülöttek egészségügyi kockázata – mint például a halvaszületés – a jövendőbeli terhességeknél.
A kutatás szerint a programozott császármetszések aránya Cipruson és Olaszországban a legmagasabb, 38,8, illetve 25 százalékos. A ráta 6,6 százalékkal Finnországban és Norvégiában, valamint 7,7 százalékkal Hollandiában a legalacsonyabb.
A sürgősségi császármetszések aránya Romániában a legmagasabb 33 százalékkal és Svédországban a legalacsonyabb 8,6 százalékkal.
Alison Macfarlane, a City University London tanára úgy vélte, meglepő, hogy ekkora különbség van az európai országok gyakorlatában. Hangsúlyozta, hogy szükség lenne az egyes országok irányelveinek összehasonlító vizsgálatára.
Gail Johnson, a brit szülésznők kollégiumának oktatási és kutatási tanácsadója szerint az országok közötti eltérés az egészségügyi szolgáltatási modellek különbségéből és a különböző populációk általános egészségügyi helyzetéből fakadhat.
„A császármetszés sürgősségi eljárás, amit akkor kell végrehajtani, ha nem lehetséges a természetes szülés. Ez nem életstílusbeli döntés, és bár biztonságos műtétről van szó, nagyobb a kockázata, mint a természetes szülésnek” – fogalmazott Johnson.
MTI