Az izraeli Ram Oren könyve, a Gertruda esküje 2007-ben indult vilkághódító útjára és némi késéssel a napokban Magyarországra is megérkezett. Megjelenése óta kategóriájában folyamatosan a toplisták elején tanyázik, ami részben annak is köszönhető, hogy a holokauszt emlékév kapcsán különösen érdekes megismerkedni egy nagyszerű művel, amely akorábbi hasonló témájú könyvekkel ellentétben a túlélőkre helyezi a hangsúlyt. A könyv megtörtént eseményeket ír le, s az is történelmi tény, hogy a hősnő, Gertruda Babilinska, a híres Exodus hajó egyetlen katolikus utasa volt.
Michael Stolowitzky egy gazdag lengyel zsidó házaspár egyetlen gyermekeként mindössze három éves volt, amikor kitört a második világháború. Nevelőnője, Gertruda Babilinska sajátjaként szerette a gyermeket, és a kisfiú édesanyjának halálos ágyánál megesküdött, hogy az élete árán is megóvja őt, és segít neki eljutni Palesztinába.
Gertruda mellett a könyv másik kulcsfigurája Karl Rink, aki a háborút kirobbantó náci Németországban él zsidó származású feleségével. Megrendítő érzés olvasni, ahogyan a fiatal német SS tiszt a lehetetlennel próbálkozik: egyszerre akar beilleszkedni a nácik számára elfogadhatatlan családba és az általa is idealizált pártba. A főhősök élete egy pillanatban összefonódik, s ekkor az SS százados emberségén múlik Gertruda és Michael életbenmaradása.
Ram Oren 15 éves korától hivatalsegédként dolgozott a Yediot Ahronot című izraeli lapnál. Később ugyanitt lett szerkesztő, s már húsz évesen elkezdte írni regényeit is, de eleinte egyetlen kiadó sem érdeklődött azok iránt. 1994-ben publikálta első regényét, s azóta már harmincharmadik könyvénél tart. Ma ő a legolvasottabb izraeli író, könyvei már több mint másfél millió példányban fogytak csak héber nyelven, nem beszélve a gyorsan szaporodó fordításokról. A világsikert a Gertruda esküje hozta meg számára, mely már angolul, németül, franciául és spanyolul is sikerkönyvnek bizonyult.