Navracsics Tibor magyar EU-biztosjelölt az európai parlamenti (EP-) bizottsági meghallgatásán nem volt meggyőző, és nem határolódott el a múltjától – állapította meg csütörtöki közleményében az EP szociáldemokrata frakciója.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság megválasztott elnöke az oktatási, kulturális, ifjúsági és uniós polgársági területet szánja a magyar biztosjelöltnek, akit szerda este hallgatott meg Brüsszelben az EP illetékes szakbizottsága. A szakbizottság frakciókoordinátorai között csütörtökön nem született megállapodás abban, hogy a meghallgatás alapján támogatják-e Navracsics jelölését.
A szociáldemokraták csütörtöki közleménye szerint a magyar jelölt szerda esti teljesítményével csalódást és aggodalmat keltett a képviselők többségében. Annak ellenére, hogy az EU értékeinek tiszteletét hangoztatta, és ígéretet tett arra, hogy független módon fog eljárni, a szociáldemokrata frakció tagjai úgy vélik, hogy nem oszlatta el a szerepével kapcsolatos kételyeket – írták.
Az EP oktatási és kulturális bizottsága – mint az korábban kiszivárgott – úgy döntött, hogy újabb esélyt ad Navracsicsnak, olyan módon, hogy írásban vár tőle választ további kérdésekre.
Tanja Fajon, a szociáldemokrata EP-frakció alelnöke a frakció közleménye szerint kijelentette: „Miközben melegen üdvözöljük az EU hitére való megtérését, azt is elvártuk volna tőle, hogy mondjon néhány bűnbánó szót korábbi életéről”.
Petra Kammerevert, a szociáldemokrata EP-frakció oktatási és kulturális szóvivője szerint Navracsics a meghallgatáson a neki szánt portfólióval kapcsolatos ismereteit illetően sem volt meggyőző. Példaként Kammerevert azt hozta fel, hogy a jelölt nem fejtett ki konkrét elképzelést arról, miként kívánja továbbfejleszteni az illetékességébe eső három programot, az Erasmus+, a Kreatív Európa és az Európa a Polgárokért programot.
A szociáldemokrata frakció közleménye szerint a magyar kormány, amelynek Navracsics Tibor a tagja volt, korábban olyan ellentmondásos intézkedéseket tett, amelyek „nem voltak összhangban Európa liberális demokratikus értékeivel, különösen nem az EU-szerződés kultúrával foglalkozó cikkelyében foglaltakkal”.
Forrás: MTI