Close

Batthyány-Móga szobrot avattak Sukorón

Sukoró, 2014. szeptember 28. L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára (b), Tessely Zoltán fideszes országgyűlési képviselő (j2, takarásban) és Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára (j) leleplezi a Batthyány-Móga szoborkompozíciót, Nagy Benedek szobrászművész alkotását Sukorón 2014. szeptember 28-án. MTI Fotó: Kovács Attila

Batthyány Lajos és Móga János altábornagy nevét méltán őrzi a magyar történelmi tudat – jelentette ki a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára vasárnap a Fejér megyei Sukorón, a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával Nagy Benedek szobrászművész által készített Batthyány-Móga szoboregyüttes leleplezésekor.

L. Simon László hangsúlyozta: Batthyány Lajost „hite, ereje bátorsága, kiállása, a nemzet ügyében való szerepvállalása egyértelműen a legnagyobbjaink közé emelte”.

Batthyányt legtöbbször idősebb, bölcsességet sugárzó úrként ábrázolják, ám halálakor, 1849. október 6-án mindössze 42 éves volt. Olyan fiatalember volt, aki állandóan vívódott, hogy jó útra tereli-e hazáját az ország első miniszterelnökeként. A történelem ítélőszéke persze meghozta méltó ítéletét, és nem véletlen, hogy ma szobrot állítunk neki – mondta az államtitkár.

L. Simon László kijelentette, méltán áll mellette Móga János altábornagy, a Magyar Honvédség történetének kiemelkedő alakja. A győztes pákozdi csata – amelyet Móga János vezetett a magyar hadsereg fővezéreként – visszaigazolta, hogy jó döntés volt, amikor sukorói haditanácson úgy határoztak, meg fognak ütközni a betolakodó Jelasics seregével – tette hozzá az államtitkár, aki emlékeztetett arra, hogy 1848-49 dicsőséges forradalmában és szabadságharcában született meg az önálló magyar honvédség is.

Tessely Zoltán a térség fideszes országgyűlési képviselője úgy fogalmazott: „vissza kell adni történelmi igazságainknak, nemzetünk példaképeinek az őket megillető szent helyet”. Ezért fontos az az országos méretű törekvés, amelynek része a ma átadott Batthyány-Móga szoboregyüttes is.

A Móga altábornagy leszármazottai részvételével a község megújult főterén zajló avatás után az 1848. szeptember 28-i haditanács 166. évfordulója alkalmából megemlékezést és ökumenikus imát tartottak a sukorói református templomban.

Forrás: MTI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top