Close

Társaházak az interneten

Sajátságos tulajdoni viszonyok jellemzik a társasházakat. Az épület üzemeltetése, karbantartása a lakástulajdonosok közös gondja, míg a lakások (az albetétek) önálló tulajdont testesítenek meg.
Egy kisebb, öt-tíz lakásos társasházban e két érdekeltségi viszony kevésbé különül el, de egy nagyobb – jellemzően panel – épületben kisebb falunyi lakónak, tulajdonosnak kell közösen gondolkodni, közös döntéseket hozni. A tét nem kicsi, mert egy jól működtetett ház közös költségei 50 százalékkal kisebbek is lehetnek, mint egy hasonló adottságú, de rosszul vezetett társasház esetében.
Amíg a lakók anyagi helyzete megengedi, addig a havi néhány ezer forintos differencia – úgy ítélik meg -, nem éri meg az odafigyelést, az éves beszámolók, költségvetési tervezetek böngészését, valamint a közgyűléseken való részvételt. A nagy közösségekben nem ritka a tíz-tizenöt százalékos részvétel ezeken az összejöveteleken.
A társasházi törvény megoldja ezt a problémát, a „megismételt közgyűlés” intézményével. Így rövid szünetet követően, a megismételt közgyűlés a jelenlévők számától függetlenül határozatképes, azaz a ház dolgai nem szenvednek hátrányt, a szükséges döntések megszülethetnek. A távolmaradóknak pedig marad az utólagos elégedetlenkedés…
Ezen a problémán igyekeznek enyhíteni néhány társasházban azzal, hogy honlapot szerkesztenek a közös gondok felvetésére, megbeszélésére, a közgyűlés előtti alaposabb mérlegelésre. Az ezredforduló táján jelentek meg az első ilyen internetes oldalak azzal a céllal, hogy a régóta kárhoztatott nagyvárosi elidegenedést megállítsák. Hiszen a „való világban” a lakók többsége reggel elmegy otthonról és délután, vagy este tér haza, a lakótársakkal találkozni, szót váltani alkalom sincs többnyire. Egy soklakásos tíz emeletesben a lakók többsége nem is ismeri egymást. Ezt a hiányt lehetne az Interneten pótolni.
Néhány éve maguk a közös képviselők is létesítenek a társasházak számára honlapokat, ám ezek jellemzően csak arra szolgálnak, hogy az írásos dokumentumokat itt is elérhetővé tegyék néhány standard közérdekű információval együtt. Ezek inkább egy XXI. századi digitális faliújság szerepét töltik be, az interaktivitás legkevésbé sem jellemző rájuk.
A társasházak neten való megjelenésére először a Népszabadság szerzője figyelt fel és adott róluk körképet, a „Lakók a virtuális gangon” – roppant szellemes címmel. Ha keresgélünk a kibertérben, hamar lelünk ilyen kezdeményezéseket. Szinte mindegyik a lakók társadalmi munkájával jött létre és egy-egy ingyenes tárhelyen helyezték el ezeket. Pénz még egy saját domain névre sincs, ami pedig kevesebb, mint tízezer forintból megúszható lenne.
Vannak naprakész oldalak, de vannak olyanok is, amelyek az érdeklődés hiánya miatt jó ideje nem frissülnek.
A lakók jelentős része a ház dolgaival kapcsolatban csak egy-egy jelentősebb költséggel járó közös beruházás idején mutat érdeklődést, netán, amikor el akarja adni a lakását. Mert a vevők bizony elsők között kérdezik meg: „…és a közös költség mennyi?”

Z.B.

Társasházi honlapok:
http://violatarsashaz.hupont.hu/
http://www.laszloliget.fw.hu/
http://kassai816.webnode.hu/
http://omegath.shp.hu/hpc/web.php?a=omegath
http://tarsas2010.blog.hu/2010/04/30/horanszki_utca_1_es_a_tarsashaz_honlapja

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top