Close

Obama elmozdítását kezdeményezik a dél-dakotai republikánusok

Dél-Dakota állam Republikánus Pártja kezdeményezte, hogy induljon impeachment – a kormányzati hivatallal való visszaélés miatti felelősségre vonási eljárás – Barack Obama ellen, ami elméletileg akár az elnök elmozdításáig is vezethet – közölte a hétvégén az amerikai média.

A dél-dakotai republikánusok erről pártjuk állami szintű konvencióján döntöttek, és felszólították Dél-Dakota egyetlen szövetségi képviselőjét, hogy kezdeményezzen felelősségre vonási eljárást az elnök ellen. A párttanácskozás határozata szerint Obama „sokfajta módon megszegte hivatali esküjét”.

A dokumentum konkrétan az kifogásolta, hogy az elnök öt guantánamói tálib fogoly szabadon engedése ellenében érte el az Afganisztánban öt évig fogva tartott Bowe Bergdahl őrmester szabadon bocsátását, nem tartotta be azt az ígéretét, hogy az emberek az egészségügyi reform után is megtarthatják korábbi biztosítási szerződésüket, valamint hogy olyan intézkedéssorozat kidolgozásával bízta meg az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynökségét (EPA), amely 2030-ra harminc százalékkal csökkentené a meglévő erőművek szén-dioxid-kibocsátását a 2005-ös szintről.

A konvenció küldöttjei 191-176 arányban szavazták meg a határozatot. Kristi Noem, az állam szövetségi képviselője – a mindössze 791 ezer lakosú Dél-Dakotának két szövetségi szenátora, de csak egyetlen képviselője van – a dokumentum elfogadása előtt úgy nyilatkozott: nem gondolja, hogy az impeachment a legjobb módja az Obamával szembeni fellépésnek.

Noem szerint inkább azokkal a képviselőházi bizottsági vizsgálatokkal lehet az elnököt hatékonyan sarokba szorítani, amelyeket a veteránügyi minisztériumban az egészségügyi ellátás lassúsága miatt kitört botrány, a konzervatív csoportok ellen az adóhivatal által indított kutakodás, a bengázi amerikai képviselet elleni támadás, valamint a tálibokkal lefolytatott fogolycsere ügyében indítottak.

Még ha a republikánus többségű képviselőház meg is szavazná Barack Obama felelősségre vonását, a jelenleg demokrata többségű szenátusnak akkor is meg kellene vizsgálnia a vádak megalapozottságát. A szövetségi felsőház kétharmados többséggel foszthatná meg Obamát a hivatalából.

A kongresszus csak rendkívüli esetben alkalmazza az impeachment eszközét, és 1789 óta csak 64 alkalommal kezdeményezett ilyen eljárást különböző szintű szövetségi tisztségviselők ellen. Hivatallal való visszaélés miatt mindössze két elnök felelősségre vonását kezdeményezte a szövetségi képviselőház: Andrew Johnsonét és Bill Clintonét. A Watergate-botrányba belebukott Richard Nixon esetében a bizottsági szinten jóváhagyott impeachment nem jutott el a plenáris szavazás szintjéig.

A szenátusban azonban sem Johnson, sem Clinton esetében nem volt meg az elnök elmozdításhoz szükséges szavazatszám.

Forrás: MTI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top