Close

A székely zászlóért álltak ki Erdélyben

Kézdivásárhely (Erdély) főterén három székely zászló eltávolíttatására 50 kitűzésével válaszolt a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom és erdélyi magyar hazafias csoportok. A politika ismert képviselői távol maradtak a demonstrációtól.

A helyi városháza homlokzatára kitűzött székely lobogó eltávolítása céljából Codrin Munteanu volt prefektus kezdeményezett közigazgatási eljárást. Utódja, Dumitru Marinescu a főtéren elhelyezett két kék-arany zászlót is hozzáadta a nemkívánatos elemek listájához. A brassói táblabíróság május 14-én jogerősen a prefektusoknak adott igazat, a kézdivásárhelyi önkormányzat fellebbezése ellenére. A határozatban május 30. lett megadva, mint határidő; ez a városháza magyar nyelvű feliratára is vonatkozott.

A HVIM május 29., este 7 órára tervezett megmozdulást az ügyben, amit Bokor Tibor polgármester engedélyezett is. Balázs Attila, az Erdélyi Magyar Néppárt kézdivásárhelyi alapszervezetének elnöke a Székely Hírmondónak azt nyilatkozta, hogy „A zászló közös ügyünk, alatta bárki elfér, e témában nincsenek politikai nézeteltérések”. A politikus úgy véli, ez az ügy a román hatalom provokációja a magyar kisebbség felé.

Válaszul a tüntetést megelőzően 50 székely zászlót tett ki a Gábor Áron téren álló házak homlokzatára a HVIM és a Kézdiszéki Székely Tanács. Néhány irredenta feliratot is elhelyeztek. 

A tüntetésen mintegy félezren vettek részt, a vármegyések mellett az Erdélyi Magyar Ifjak, a Kézdiszéki Székely Tanács, a Minta és az Erdélyi Magyar Néppárt tagjai és szimpatizánsai voltak jelen. Az itthon is ismert RMDSZ és Magyar Polgári Párt nem kívánt részt venni, ahogy a városvezetés sem. 

A rendezvényt a vármegyés Beke István nyitotta beszédével, majd minden jelenlévő csoporttól tartott szónoklatot. Versfelolvasással, az „Autonómiát!” jelszó skandálásával, valamint egy 6 méteres székely zászló leeresztésével zárult a mintegy 40 perces demonstráció. Nagy számban volt jelen a téren a csendőrség, a rendőrség és a titkosszolgálat is, de csak megfigyelési munkát végeztek, atrocitás nem történt.

További eseményekről egyelőre nem tudni. A legjobb megoldás az lenne, ha néhány székely zászló a téren maradna, de kérdés, mikor fognak újra zúgolódni emiatt a románok.

Molnár Gergő István

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top