Close

Megalakult az Eurázsiai Gazdasági Unió

Oroszország, Fehéroroszország és Kazahsztán történelmi megállapodást kötött csütörtökön, létrehozva az Eurázsiai Gazdasági Uniót. Az elnökök aláírásával hivatalossá vált: 2015 januárjától működik az unió, amelynek célja, hogy versenyre keljen az Egyesült Államok, az EU és Kína gazdasági hatalmával, de az új szovjetunió gondolatát elvetik a résztvevők.

„A most aláírt megállapodás történelmi jelentőséget hordoz”- foglalta össze a három ország közreműködésével tető alá hozott megállapodást Vlagyimir Putyin orosz államfő. Ezzel létrehozták a legnagyobb közös piacot a volt Szovjetunió területén, az orosz államfő pedig abban bízik, hogy ezzel jobban ki lehet aknázni majd a térség hatalmas termelési, tudományos és természeti forrásait. Putyin hozzátette, hogy a megállapodás értelmében Oroszország, Fehéroroszország és Kazahsztán állampolgárai szabadon vállalhatnak munkát az unió bármelyik tagjában.

170 milliós piac

Az új megállapodással Putyin szerint a szuverenitásuk megőrzése mellett az integráció új szintjét valósította meg a három tagállam. „Koherens és szoros gazdasági együttműködést valósítunk meg. Ma létrehoztunk egy erőteljes és vonzó központot a gazdasági fejlesztés számára, egy 170 milliós térségi piacot. Az uniónknak hatalmas természeti erőforrásai vannak, beleértve a világ olajtartalékainak 15 százalékát és a gáztartalékok egyötödét” – fogalmazott az orosz államfő.

Nem nyúlnak bele a tagállamok iparába

Nurszultan Nazarbajev kazah államfő szerint a 21. század egyik új „geopolitikai valósága” született meg. „Nyitott térségként tekintünk rá, egy új hídként, ami összeköti Európa fejlődő gazdaságait Ázsiával” – fogalmazott Nazarbajev.

A kazah államfő arra figyelmeztette a feleket, hogy „óvakodjanak az Európai Unió által elkövetett hibáktól”, amely – Nazarbajev szerint – még mindig súlyos gazdasági nehézségekkel néz szembe. „A lényeg, hogy egyetlen tagországnak sem nyúlunk az iparához, a hagyományos iparágak nem szenvednek kárt. Ez a lecke az európai recesszióból” – tette hozzá a kazah államfő.

Katonai együttműködés?

Alekszander Lukasenko fehérorosz államfő is méltatta a megállapodást, sőt továbbment: abban bízik, hogy a gazdasági unió az első lépés egy politikai, katonai és humanitárius egység felé.

A most aláírt megállapodás szerint minden ország megőrzi szuverenitását, és bár Oroszország magára vállalta az unió adminisztrációs költségeinek oroszlánrészét, minden tagállam azonos szavazati aránnyal rendelkezik. „Az Eurázsiai Gazdasági Unió egyetemes és transzparens elvek mentén fog működni, a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) sztenderdjei szerint” – közölte az orosz államfő.

Kijevtől Bakuig

Azzal kapcsolatban, hogy korábban Ukrajna is csatlakozni szeretett volna a keleti unióhoz a fehérorosz államfő azt mondta: előbb-utóbb a kijevi vezetés is fel fogja ismerni, hogy „mi a helyes az ukrán nép számára”. „Menet közben elvesztettünk egy potenciális tagállamot. Ugyan Ukrajna velünk kezdte el a kemény munkát, de túl nehéz volt ez a számukra” – tette hozzá a minszki vezető.

A három alapító tag szerint Örményország egy hónap, Kirgizisztán egy év múlva csatlakozik az Eurázsiai Gazdasági Unióhoz. Az örményeknek az ukránokhoz hasonlóan társulási egyezményt ajánlott az Európai Unió, de végül Brüsszel helyett Moszkva ajánlatát fogadták el.

Az olajban gazdag Azerbajdzsán szerepe kérdéses: Baku még nem jelezte, hogy részt szeretne venni a keleti unióban, ugyanakkor még az Európai Unió felé sem tettek lépést.

Forrás: atv.hu, mno.hu, hu.euronews.com

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top