Herman Van Rompuy, az EU-országok állam-, illetve kormányfőit összefogó Európai Tanács elnöke nyilatkozatban nyugtázta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök jelét adta az ukrajnai válság enyhítésére irányuló hajlandóságának.
Van Rompuy nyilatkozatát azután tették közzé Brüsszelben, hogy az uniós vezető szerdán késő este megbeszélést folytatott az egyenesen Moszkvából érkező Didier Burkhalterrel, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) soros elnökségét ellátó Svájc külügyminiszterével, aki tájékoztatta őt Putyinnal folytatott megbeszélése eredményeiről.
Herman Van Rompuy a Putyin által tett kijelentések közül egyfelől azt minősítette a válság enyhítésére irányuló hajlandóság kinyilvánításának, hogy az orosz elnök javasolta az orosz szakadárok által Kelet-Ukrajnában május 11-re tervezett függetlenségi népszavazás elhalasztását, másfelől pedig hogy azt állította, visszavonták az orosz csapatokat az ukrán határ közeléből.
Putyinnak erről az állításáról Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár szerdán Varsóban azt mondta, hogy azt az atlanti szövetség nem tudja megerősíteni, mert nem tapasztalja az orosz erők elhelyezkedésének megváltozását. Hetekkel korábban a NATO azt közölte, hogy az oroszok mintegy 35-40 ezer katonát vontak össze Ukrajna keleti határainak közelében. Putyin szerdán azt mondta Burkhalternek: az orosz erők csupán szokványos gyakorlatozásukat folytatják elhelyezési körleteik térségében, és ez ellenőrizhető is a korszerű felderítési eszközökkel.
Az Európai Tanács elnöke a Burkhalterrel folytatott eszmecseréje után pusztán „nyugtázta” Putyin kijelentéseit. Ezzel szemben – miként közleményében fogalmazott – „nyugtázta és üdvözölte” az ukrán kormány által elért haladást a genfi megállapodás megvalósítása terén, „beleértve azokat az erőfeszítéseket, amelyek az ukrán társadalom valamennyi alkotórészének a bevonására irányulnak”.
Van Rompuy szerint a politikai megoldáshoz „valódi nemzeti párbeszédre és az erőszakcselekmények, illetve provokációk beszüntetésére” van szükség Ukrajnában. Az uniós vezető az EU támogatásáról biztosította az EBESZ ukrajnai megfigyelői tevékenységét.
forrás: mti