A genfi megállapodás után már nemigen lesz több lehetőség az ukrajnai válság békés rendezésére, ezért az Oroszország elleni újabb szankciók helyett inkább arról kellene beszélni, miként lehet elkerülni, hogy tovább romoljon a viszony Moszkvával – fejtette ki a német külügyminiszter egy vasárnapi lapinterjúban.
Frank-Walter Steinmeier a Bild am Sonntag című lapnak azt mondta: nem szabad lebecsülni az ukrajnai válság enyhítését célzó genfi megállapodást. Az kezdettől fogva „világos volt, hogy a nyilatkozat révén nem áll helyre rögtön a béke Ukrajnában” – emelte ki, hozzátéve, hogy a következő lépés az egyezményben foglalt előírások végrehajtása az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelői missziójának támogatásával.
Németország az EBESZ kelet-ukrajnai tevékenységét „személyi és pénzügyi” hozzájárulással is segíti, és szorgalmazza, hogy a megfigyelők létszámát minél hamarabb emeljék fel a maximálisan engedélyezett 500-ra – mondta Steinmeier.
Azzal kapcsolatban, hogy Barack Obama amerikai elnök és Ursula von der Leyen német védelmi miniszter az eddiginél keményebb büntetőintézkedésekkel fenyegeti Oroszországot, a német diplomácia vezetője azt mondta: „a szankciókról szóló vitát már lefolytattuk a lehető legnagyobb alapossággal”. Megjegyezte: „néha azt kívánom, bárcsak ugyanaz az elkötelezettség mutatkozna meg a helyzet további elmérgesedésének elkerüléséről szóló diskurzusban, mint a szankciókról szóló vitában”.
Hangsúlyozta: most a genfi megállapodás végrehajtására kell törekedni, ami „nem egyszerű”, hiszen a konfliktusnak vannak szereplői, akik „nem hallgatnak sem Kijevre, sem Moszkvára”, de mindenképpen meg kell ragadni „a Genfben kiharcolt esélyt a konfliktus rendezésére”, mert „nem lesz már sok lehetőségünk a békés rendezésre”.
Genfben az amerikai, az orosz és az ukrán külügyminiszter, valamint az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője kötött megállapodást az ukrán válság kezeléséről. A csütörtökön aláírt négyoldalú megállapodás szerint le kell fegyverezni az illegális fegyveres alakulatokat, ki kell üríteni a megszállt épületeket, utcákat, tereket, és széles körű nemzeti párbeszéd révén ki kell dolgozni egy új alkotmányt. A folyamatot az EBESZ megfigyelői missziójának támogatásával kell véghezvinni.
MTI