Történelmet írtak – XXIII. János és II. János Pál pápa az életszentség útján címmel nyílt kiállítás pénteken Veszprémben, a Szent Imre piarista és helyőrségi templomban.
A két volt egyházfő közelgő szentté avatásához kapcsolódó, mintegy száz fotót bemutató tárlat június 30-ig tekinthető meg.
Megnyitóbeszédében Márfi Gyula veszprémi érsek elmondta, XXIII. János pápával sohasem találkozott személyesen, mégis meghatározó volt hivatása alakulásában. Kifejtette, elsősorban lelkipásztor és nem tudós teológus volt, mégis nagy hatással volt a teológiára, mert „elhitette velünk, hogy nem önmagunkat kell megvalósítanunk, hanem az emberek kérdéseire kell választ adnunk”.
II. János Pállal többször találkozott személyesen és a találkozók mély nyomot hagytak benne – mondta. A lengyel egyházfőt az empátia és a szeretet jellemezte, amely „kiáradt az egész világra”, és ez volt népszerűségének legfőbb titka – tette hozzá.
A Magyar Távirati Iroda (MTI) és a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) támogatásával létrejött tárlat Márfi Gyula szerint hozzájárul ahhoz, hogy „értékeljük a két pápa tevékenységét és életútját”.
Pach Ferenc, az MTI társadalmi és nemzetközi kapcsolatokért felelős igazgatója örömét fejezte ki, hogy a Közép-Európa legnagyobb fotóarchívumával rendelkező MTI/MTVA közreműködhetett a kiállítás létrejöttében.
II. János Pál karizmatikus emberként százezreket vonzott a maga közelébe és ez mindig felkeltette a média érdeklődését. A médián keresztül pedig sokakhoz eljutott, és jól használta a nyilvánosságot – mondta.
Hozzátette, II. János Pál tevékenysége révén jelentősen megváltozott a katolikus egyháznak a világban elfoglalt helye, és a pápa sorsdöntő szerepet játszott a kelet-európai rendszerváltozásban. A lengyel pápa fontosnak tartotta, hogy mindenhová eljusson és minél több embert megnyerjen a katolikus egyháznak.
Forrás: MTI