Igennel válaszolt Mesterházy Attila MSZP-elnök a hvg.hu-nak arra, hogy indul-e a szocialista pártban a tervek szerint az önkormányzati választás után esedékes tisztújításon. A péntek este közölt interjúban arról is beszélt, hogy az összefogás nem azt az eredményt hozta, amire sokan számítottak.
Mesterházy Attila az elveszített választásról szólva azt mondta: a legnagyobb felelősség mindig a vezetőké, és bár bizonyos tanulságokat egy héttel a szavazás után is le lehet vonni, a mélyebb elemzéshez több idő kell. Szerinte a fő kérdés, hogy miért nem szavaztak a baloldalra azok, akiket az Orbán-kormány megsértett, miért nem tudtak kormányváltó többséget csinálni a bizonytalanokból.
Kitért arra, sem kommunikációval, sem szervezetük révén nem érték el azokat, akik végül nem mentek el szavazni, vagy a Jobbikra voksoltak. „Feltehető, hogy a kínálatunk sem volt mindenki számára elég vonzó, vagy többet vártak volna” – fűzte hozzá.
A hibák között említette, hogy alulértékelték a Jobbikot, de szerinte ugyanez elmondható a Fideszről is, a Jobbik így „szélárnyékban” kampányolhatott, miközben az emberek jelentős része dühös, közérthető és radikális megoldásra vágyik.
Mesterházy Attila szerint a választás egyik tanulsága, hogy nem elég Budapestre és a vidéki városokra koncentrálniuk, jelen kell lenniük a kistelepüléseken is, amit a kampányban nem vettek figyelembe. Azt is hibának tartotta, hogy túl pragmatikusak voltak, „hiányzott az átélhető történet, az érzelmi elem” a kampányukból. Emellett szerinte a Simon-ügy is komoly kárt okozott.
Az MSZP elnöke óriási csalódásként élte meg a választási eredményt, ugyanakkor az interjúban jelezte: tisztújítás a három – a parlamenti, az EP- és az önkormányzati – választás után lesz az MSZP-ben. Kérdésre azt is elmondta, újra elindul az elnöki posztért.
Mesterházy Attila elmondta: vitathatatlan, hogy az összefogás nem azt az eredményt hozta, amire sokan számítottak. Szerinte ugyanakkor az összefogás volt a választóik vágya, „ott és akkor nem volt olyan politikus, aki ellen akart vagy tudott volna állni”. Azonban – jegyezte meg – sok minden másképp alakulhatott volna, ha az összefogás egy évvel korábban, 2013 januárjában összejön, „ahogy az MSZP eredetileg javasolta”.
A szocialisták elnöke szerint ezután is szükség van együttműködésre, de másképp. „Az önkormányzati választásokra például készülhetünk úgy, hogy többségében helyi szinten döntsék el, hogy ki kivel és milyen módon akar együttműködni. Ez az együttműködésben résztvevők körének bővítését is jelentheti” – mondta.
Forrás: MTI