A Fővárosi Közgyűlés szerdai rendkívüli ülésén felhatalmazást adott arra, hogy a MVM Magyar Villamos Művek Zrt.-hez kerüljenek az RWE társaság kisebbségi Főgáz-részvényei.
A képviselők erről zárt ülésen döntöttek, a nyilvános határozat szövege két héten belül válik megismerhetővé.
A közgyűlés ezt követően az ülés egyetlen nyilvános napirendi pontjában a március 31-i Főgáz-közgyűlést érintő döntéseket hozott, a tulajdonosváltozásból adódó alapszabály módosítással, valamint az igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok választásával összefüggésben. Az erről szóló vitában Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes előterjesztőként úgy fogalmazott, végre nemzeti tulajdonba kerülhet a Főgáz kisebbségi tulajdoni hányada, amivel egy a külföldi tulajdonossal folytatott hosszú jogértelmezési vita végére is pont kerül. Az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. decemberben írta alá a Főgáz Zrt. addig német tulajdonban lévő 49,83 százalékos részvénypakettjének megvásárlásáról szóló adásvételi szerződést. A Főgáz 50 százalék + 1 darab „A” sorozatú részvénycsomagja, illetve 1 darab „B” sorozatú részvénye a fővárosi önkormányzat tulajdonában van. A Fővárosi Közgyűlés január 29-i zárt ülésén mondott le a Főgáz-részvények elővásárlási jogáról.
A Magyar Közlöny keddi számában megjelentek szerint az MVM a főváros Főgázban meglévő többségi tulajdoni hányadát is meg kívánja vásárolni, erről azonban szerdán még nem tárgyalt a Fővárosi Közgyűlés.
MSZP: legértékesebb gyöngyszemét veszíti el a főváros
Erről Horváth Csaba, a szocialisták fővárosi frakcióvezetője és Tüttő Kata budapesti képviselő beszélt szerdán, a Fővárosi Közgyűlés rendkívüli ülését megelőzően, amelyen a kisebbségi Főgáz-tulajdonlást érintő döntések születtek.
Horváth Csaba aláhúzta, amíg a korábbi városvezetés 100-130 milliárd forintért sem volt hajlandó értékesíteni a főváros Főgázban lévő tulajdonrészét, addig most az állam kevesebb mint 50 milliárd forintért veheti át azt.
„A ketrec rázza a majmot és nem fordítva” – fogalmazott, arra utalva, hogy a kormány a Magyar Közlönyben azt megelőzően tájékoztatott a vásárlásról, hogy az eladásról a tulajdonos nevében a Fővárosi Közgyűlés nyilatkozott volna.
Tüttő Kata a tranzakcióval összefüggésben arról beszélt, hogy azáltal nem lesz olcsóbb a gáz ára és az ellátás sem válik biztonságosabbá, ráadásul az elmúlt években bebizonyosodott, hogy az állam nem jól gazdálkodik a rábízott vagyonnal. Horváth Csaba ehhez hozzátette, a Fidesz kormányzása alatt a fővárosi családokat átlagosan 460 ezer forintos veszteség érte, ami szerinte csak a II. Világháború pusztításához mérhető. Az MSZP fővárosi frakcióvezetője szerint ezt is figyelembe véve „politikai hűtlen kezelésnek” minősül a Főgáz állami felvásárlása.
Forrás: MTI