Close

Sarkozy elutasítja a korrupciós vádakat

Elutasított minden ellene felhozott korrupciós vádat Nicolas Sarkozy volt francia államfő a Le Figaro című napilap honlapján csütörtök este közzétett írásában.

Azt is jelezte a volt elnök, hogy „ellentétben azzal, amit naponta leírnak, semmi kedvem jelenleg részt venni a politikában”.  
    „Ma muszáj kilépnem a hallgatásból. Ezt azért teszem, mert a köztársaságunk szent elveit példátlan erőszakkal és az erkölcsi megfontoltság precedens nélküli hiányával tiporták porba” – írta Sarkozy mobiltelefonjának ügyészségi lehallgatására utalva.
    A rögzített felvételek alapján a volt elnök ellen február 26-án befolyással való üzérkedés és nyomozási titok megsértése miatt eljárás indult.
    „Elutasítom, hogy a francia politikai életben az aljas ütéseknek és durva manipulációknak helye legyen. (…) Mindenkinek, aki nekem telefonál, tudnia kell, hogy lehallgatják. Jól olvassák. Ez nem egy részlet a Mások élete című filmből Kelet-Németországról és nem is a Stasi tevékenysége. Franciaországról van szó” – fogalmazott a volt elnök.
    „Ki tudta volna elképzelni, hogy Franciaországban 2014-ben a magánélethez való jogot semmibe veszik telefonos lehallgatásokkal? Hogy az ügyvéd és ügyfele közötti beszélgetés titkához való jogot ignorálják? Hogy az ártatlanság vélelmét megsértik? Hogy a rágalmazás a kormány módszerévé válik? Hogy a köztársaság igazságszolgáltatását manipulált kiszivárogtatásokhoz használják fel?” – folytatta Sarkozy.
    A volt köztársasági elnök egyértelműen a politikai ellenfeleit és a kormányt vádolta az ellene indított eljárások miatt és jelezte: „bízik az igazságszolgáltatás intézményben, a bírók óriási többségének pártatlanságban és abban, hogy az igazságszolgáltatás nem hagyja magát felhasználni”.
    Nicolas Sarkozy – aki hat ügyészségi eljárásban érintett – ugyanakkor bírálta az igazságszolgáltatást azért, hogy az elmúlt húsz hónapban négy házkutatást rendelt el nála és 23 órán hallgatta ki a Bettencourt-ügyben.
    Moammer Kadhafi néhai líbiai vezetőtől még a 2007-es elnökválasztási kampányhoz érkezett állítólagos támogatás ügyéről azt írta, hogy „a bizonyítéknak az árnyéka” sem létezik.
    „Ötvenmillió eurós támogatásról beszéltek! Miközben az igazságszolgáltatás semmilyen átutalást nem talált, sem olyan bankot, amely utalt, sem olyat, amely fogadta a pénzt” – írta.
    A Mediapart francia tényfeltáró internetes újság szerdán közzétette annak a hét hangfelvételnek a tartalmát, amelyeket Sarkozy lehallgatása során rögzített az ügyészség. Mindez annak az eljárásnak a keretében történt, amely az  állítólagos líbiai támogatás kivizsgálására indult. A kiszivárogatás miatt Thierry Herzog, Sarkozy ügyvédje jelezte: feljelentést tesz nyomozási titok megsértése miatt és arra kéri a főügyészt, vizsgáltassa ki, hogyan kerülhettek a sajtóhoz a január 28. és február 11. között készült felvételek.
    Ezeken Sarkozy és ügyvédje azokról a rendőrségi ügyekről beszél, amelyekben a volt államfő is érintett. Elsősorban a Bettencourt-ügyről esik szó, amelyben felmerült a gyanú, hogy a volt elnök visszaélt Liliane Bettencourt-nak, Európa leggazdagabb asszonyának, a l’Oréal kozmetikai cégbirodalom örökösnőjének megrendült egészségi és pszichés állapotával, és meggyőzte őt, hogy törvénytelen módon támogassa elnökválasztási kampányát 2007-ben. Sarkozyt ki is hallgatták, vádat is emeltek ellene, majd utóbb bizonyíték hiányában ejtették a vádat, és jelenleg csak pártja néhány tagja ellen folyik eljárás az ügyben.
    A volt elnök szerette volna visszakapni a rendőrség által az ügyben lefoglalt naptárjait, és ezért a semmítőszékhez fordult, amely azonban visszautasította a kérést. Noha a Bettencourt-ügyben ejtették a vádakat a volt elnök ellen, az iratok tartalmazhatnak rá nézve terhelő adatokat más ügyekben a bíróság szerint.
    A hét felvétel leirata igazolja a Le Monde című napilap korábbi értesülését, miszerint a semmítőszék egyik magas rangban lévő bírója, Gilbert Azibert a döntés előkészületeinek részleteiről folyamatosan tájékoztatta a volt államfő ügyvédjét, amiért cserébe Sarkozy egy monacói kinevezés érdekében a közbenjárását ígérte a bírónak.

 

Forrás: MTI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top